DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Danışman Öğretmen Eğitim Semineri Başladı

Danışman Öğretmen Eğitim Semineri Başladı

 

Milli Eğitim Bakanlığınca Şubat 2016 ayı içerisinde atanan 30 bin öğretmen, bir eğitim-öğretim dönemi boyunca staj yapacak. Her stajyer öğretmene, bir danışman öğretmen verilecek. Bu kapsamda ilimizde görev alacak danışman öğretmenler iki günlük eğitim seminerine alındı.

 

Merkezefendi Servergazi İmam Hatip Ortaokulu toplantı salonunda başlayan seminerin açılışına Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Demirgül , İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ragıp Çelik, Şube Müdürleri Vedat Balkaya ve Mustafa Vural, Merkezefendi ve Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile danışman öğretmenler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı açılış konuşmasında “En iyi eğitimin nitelikli öğretmenler ile olduğunu hepimiz biliyoruz. Batılı ülkelerde eğitim sisteminden ziyade nitelikli öğretmen seçimi ön plana çıkıyor. İyi bir eğitin verebilmek için nitelikli öğretmenlere ihtiyacımız var. İlimizde görevli 15 bin öğretmenimiz mesleğine layıkıyla yapan insanlardır. Önünde ceket düğmelenecek kişilerdir. Bu ülkenin geleceği olan yavrularımızı en iyi şekilde geliştirebilmek için sizlerin vasıtasıyla eğitim ordusuna yeni dâhil olmuş stajyer öğretmenlerimizi iyi yetiştirmeliyiz. Stajyer öğretmenlerimize 4 aylık süre içerisinde abilik ablalık yapacaksınız. Bu görev ciddiyet ve önem arz etmektedir. Memleketin geleceği için meslektaşlarımızın yetiştirilmesi ve geliştirilmesi son derece önemlidir. Öğretmenlik halk arasında peygamber mesleği olarak anılır. Kültürümüzün ve milli değerlerimizin üst nesillere aktarılmasında en önemli unsurlardır. Öğretmenlik sevgi ve aşk işidir. İçinde eğitim sevgisi, öğretmenlik sevgisi olmayan bir kişi bu mesleği icra edemez. İlimize stajyer olarak 4 aylık süreyle görev alacak 494 meslektaşımızı en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Önümüzdeki 4 aylık süreçte sizlerin özveri ile stajyer öğretmenlerimizi yetiştireceğine inanıyorum. Her birinizi ayrı ayrı kutluyorum ve başarılar diliyorum” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Osman Demirgül konuşmasında “Bakanlığımızca ilk defa uygulamaya konulan bir projeyi başlatmak üzere sizinleyim. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu çalışmaya son derece önem vermekteyiz. Bu saat itibari ile 81 ilimizde müsteşar yardımcıları, genel müdürler ve daire başkanları öğretmenlerimiz ile buluşmaktadırlar. Sayın Bakanımızın selam ve mesajlarını iletmek üzere sizlerle bir araya geldik. Eğitimde insan kaynaklarının geliştirilmesi hep öğretmenler üzerine yoğunlaşmaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri stajyer öğretmenlik uygulamaları, öğretmen okullarının kurulması, 1999 yılında başlatılan çağdaş öğretmen profili çalışmaları ve 2006 yılındaki öğretmenlerin mesleki yeterliliklerine yönelik çalışmalar hep bu açıdan yapılmıştır. Eğitim insanı şekillendiren,  hayatı şekillendiren gelişime ve değişime yön veren süreçtir. Yeni projemiz siz değerli öğretmenlerimize fevkalade görevler ve sorumluluklar yüklemektedir. Ülkemizin eğitim kalitesinin artırılması adına  2023 hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi ve ideal bir toplum adına sizlerden büyük bir fedakârlık ve özveri beklemekteyiz” dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından mesleklerinde; en az 10 yıl öğretmenlik yapmış, ulusal veya uluslararası projelerde görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılım sağlamış, İletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü, mesleğinde temayüz etmiş şartları aranarak seçilen danışman öğretmenler üç eğitim formatörü tarafından Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen konularda eğitimden geçirildi.

 

 29-02-201629-02-201629-02-201629-02-2016

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.