DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

 

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilişinin 95. Yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan program, Valimiz Şükrü Kocatepe’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

 

 

Pamukkale İlçesi Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen anma programına Denizli protokolünün ve vatandaşların ilgisi yoğun oldu. Programa; Valimiz Şükrü Kocatepe, 11. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgenereal Kamil Özhan Özbakır, Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şakir Yılmaz, Vali Yardımcıları Ali Şanlıer ve Ali Cergibozan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Defterdar Özgür Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy ile öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Sunuculuğunu Denizli  Lisesi Türk Dili ve Edebiyat öğretmenlerinden Funda Baybostancı ve İsmail Gökçe’nin yaptığı program, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşımızın yazarı Şair Mehmet Akif Ersoy ve vatanımız için canını veren aziz şehitlerimizin manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında şunları söyledi; “İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir, İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı bir yenilenmedir, dinamizmdir. İstiklal Marşı tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir. Kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir. Dik bir duruştur. Maneviyat sembolüdür. Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkıdır. Yüce bir millet ve onun şanlı mensupları olarak, bayrağımızı dimdik ayakta tutmak ve onu ebediyen dalgalandırmak için, her zaman olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içerisinde olmamız, vatan toprağı üzerinde oynanan oyunlara karşı son derece uyanık olmamız gerekmektedir. İstiklal Marşı’nda ortaya konan inanç ve güven, bugün de ihtiyacımız olan manevi atmosferi yansıtmaktadır. İstiklal Marşımızda en veciz şekliyle ifade edilen mesajlar, günümüzde de sadece manevi dünyamızı aydınlatmakla kalmamakta aynı zamanda geleceğimize de ışık tutmaktadır. O zor günlerde yaşadığımız sıkıntıları unutmamalı şu rahat günlerimizin kıymetini bilip devletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmalıyız. Konuşmamı milli marşımızın şairinin sözleri ile bitirmek istiyorum. ‘Allah milletimize bir daha milli marş yazmayı nasip etmesin.”

Program, gençlere ilham, yaşlılara gurur kaynağı olan ve Türk Milletine en güzel bağımsızlık hediyesini veren Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ile ilgili sunum ile devam etti. Daha sonra, Mehmet Akif Ersoy’un, duyduğu acı haberlerin parçaladığı hassas kalbinin sızılarını, karargâh haline getirdiği Tacettin Dergahı’nda yazdığı ve ‘Bülbül’ ismini verdiği eşsiz şiirini Denizli Lisesi Öğrencilerinden Ayşin Çelikel seslendirdi. ‘Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak’ şiirini ise yine Denizli Lisesi öğrencilerinden Şeyda Mert okudu.

 Ardından ‘Bir Dava Adamı Mehmet Akif’ konulu kompozisyon yarışmasında İl birincisi olan Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi öğrencisi Ümmühan Aybüke ‘Sönmeyen Ateş’ adlı yazısını okudu. Devamında Denizli Lisesi Öğrencileri tarafından sergilenen, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşını kaleme aldığı sıradaki imkânsızlıkları, zorlukları ve kabulünün anlatıldığı kısa oyun ve oratoryo salonda bulunanlara duygusal anlar yaşattı.

 Denizli Milletvekili Şahin Tin’in telgraf ile katıldığı program, büyük bir gurur ve onurla okuduğumuz, söylediğimiz İstiklal Marşımızı, İl genelinde yapılan İstiklal Marşını Ezbere Okuma Yarışması’nda İl birincisi olan Sarayköy Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Yağmur Çelikyurt’un İstiklal Marşı’nı okuması, okurken ki hissettiği duygu ve düşüncelerinin katılımcılara aktarmasındaki üstün gayreti ve başarısı, katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.  Sarayköy Atatürk Ortaokulu Öğrencisi Yağmur Çelikyurt’un İstiklal Marşımızı okumadaki katılımcıları duygulandıran bu başarısını, Valimiz Şükrü Kocatepe tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.

 Program sonunda ise İstiklal Marşımızı ezbere okuma yarışmasında dereceye giren Sarayköy Atatürk Ortaokulu öğrencisi Yağmur Çelikyurt, Güney Eziler Mustafa Kaçmaz Ortaokulu öğrencisi Ayşenur Çoban ve Acıpayam Atatürk Ortaokulu öğrencisi Hasan Kan ile  ‘Bir Dava Adamı Mehmet Akif’ konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren Tavas Özay Gönlüm Fen Lisesi öğrencisi Ümmühan Aybüke, Çivril Şevkiye Özel Fen Lisesi öğrencisi Mustafa Göktürk ve Acıpayam Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşegül Kılınç’a Valimiz Şükrü Kocatepe tarafından ödülleri verildi. Etkinlik programını hazırlayan, sunan ve yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilerle protokol üyelerinin toplu fotoğraf çektirmesi ile tören sona erdi.

 

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.