DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 101.Yıl Dönümü Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 101.Yıl Dönümü Anıldı

 

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Pamukkale Halk Eğitim Merkezinde tören düzenlendi. Valimiz Şükrü Kocatepe ve protokol üyeleri buradaki törenin ardından Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesini ve Denizli Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti.

 

 

 

Pamukkale Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen törene Valimiz Şükrü Kocatepe, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Kazım Arslan, 11. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mehmet Emin Öztürk, Denizli Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Helvacılar, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, şehit yakınları, gaziler, daire müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından tüm şehitlerimiz için Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Bilal Furkan Şimşek tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Daha sonra Şehit aileleri adına Şehit Eşi Dr. Meltem Akşit duygu dolu bir konuşma yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Bizler bugün burada bir daha geri dönmemek üzere gidenleri, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yâd etmek, Çanakkale Zaferini kutlamak ve aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. 101 yıl önce yüzbinlerce vatan evladı bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferiyle gururlanmak değil. Eğer amaç vatan savunması, hürriyet davası, bir ölüm kalım mücadelesi ise buna savaş diyemeyiz ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur. Çünkü vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Öyle ki Çanakkale’de 250 bin vatan evladı şehit oldu. Şehit cenazesi gelmeyen köyümüz ya da mahallemiz belki de kalmamıştır. Arıburnu’ndaki savaşlarda 6 buçuk saat gibi kısa bir sürede 10 bin şehit verdik. Onlar bu vatan için kanlarını akıttılar bizler de terimizi akıtalım. Onlar bu vatan için canlarını verdiler, bizler de emeğimizi verelim.”

 

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Hava Savunma Üsteğmen Şerif Karaarslan günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Üsteğmen Karaarslan şunları söyledi; “Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığını, milletimizin birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar ulusumuzun gönlünde yaşamaya devam edeceklerdir.”

 

 

 

Konuşmaların ardından Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Havva Beyza Özpek, Gülşah Sezen, Münteha Arıcan ve Sema Turan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini birlikte seslendirdi. Programda ayrıca ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye Şehitlerini Anıyor’ programından Albay Erhan Altınok’un sunumu sine vizyon gösterisiyle katılımcılara izlettirildi. Programın devamında Denizli Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencilerinden Mustafa Koçarslan ile Muhammet Emin Korkmaz ‘Anzaklı Ömer’ isimli dramayı sergilerken, Sude Dilemre isimli öğrenci de Bedirhan Gökçe’den  ‘Bir Elif Bir Mehmet Olmak’ isimli şiiri okudu. Program Çanakkale Savaşında yaşanmış ‘Kınalı Ali’ hikâyesini tarih öğretmeni Şevket Aktaş’ın anlatımı ve okul öğrencilerinden oluşan koronun seslendirdiği Çanakkale Türküleri ile devam etti. Programda öğrencilerin seslendirdikleri şiirler katılımcılara duygu dolu anlar yaşatırken, okul korosunun seslendirdiği türkülere katılımcılar da eşlik etti.

 

 

 

Etkinlikte son olarak 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerden resim dalında ‘Çanakkale’ adlı eseriyle Sarayköy Duacılı Ahmet Güdücü Ortaokulu öğrencisi Huriye Akbaş’a hediyesini Valimiz Şükrü Kocatepe, Şiir dalında ‘Çanakkale Zaferi’ adlı eseriyle Sarayköy Atatürk Ortaokulu öğrencisi Mustafa Kerman’a hediyesini 11. Komando Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır, Kompozisyon dalında Çanakkale Geçilmiyor adlı eseriyle Baklan Dağal Ortaokulu öğrencisi Ezgi Yılan’a hediyesini Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper takdim etti. Program sonrası katılımcılara Halk Eğitim Merkezi bahçesinde Çanakkale Menüsü ikram edildi.

 

 

 

Buradaki etkinliğin ardından Valimiz Şükrü Kocatepe ve diğer protokol üyeleri Denizli Muharip Gaziler Derneğini, Türkiye Harp Malulü Gazi Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şubesini ziyaret ettiler.

 

21-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.