DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye´de Din Eğitimi ve İdeal Öğretmen Konferansı

Türkiye´de Din Eğitimi ve İdeal Öğretmen Konferansı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Ahmet Koç’un katılımı ile Denizli Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde görev yapan Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulu okul müdürleri,  Arapça, İHL meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşındaki öğretmenlere yönelik konferans yapıldı.

 

 

 

Denizli Merkezefendi Servergazi İmam Hatip Ortaokulu Salonunda “Türkiye´de Din Eğitimi ve Öğretmenlerden Beklentiler ile Din Eğitiminde İdeal Öğretmen" konularında gerçekleştirilen konferansa İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Müdür Yardımcısı Hüseyin Başgün, Şube Müdürü Ali Şahinarslan, tüm ilçelerdeki Anadolu İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokulu okul müdürleri,  Arapça, İHL meslek dersleri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri katıldı.

 

 

 

Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Genel Müdürümüzün ilimize gelmesi bizi onurlandırdı. Gönül ister ki birkaç gün ilimizde bulunsun, okullarımızda deneyimlerinden ve sohbetlerinden faydalanalım.  Sayın Genel Müdürümüz ilimize gelir gelmez ayağının tozu ile Cedide Abalıoğlu İmam Hatip Lisesinde Hafızlık Eğitimi alan öğrencilerimizle buluştu.

 

 

 

İlimizde 18 İmam Hatip Lisesinde, 26 İmam Hatip Ortaokulunda 12.380 öğrencimiz ve 630 meslektaşımızla eğitim öğretime devam ediyoruz. Okullarımızı fiziki anlamda çok iyi duruma getirmeye çalışıyoruz. 10 yıl öncesine kıyasladığımızda eğitimde çağ atladık diyebilirim. Okullarımızın %80’den fazlası modern hale geldi. Tüm gayretimiz değerli meslektaşlarımızla birlikte ülkemizin evlatlarını vatan, bayrak ve anne-baba sevgisi olan nesiller olarak yetiştirmektir. İmam hatipli olmak örnek ve önder olmaktan geçer. Bunun içinde donanımlı ve bilgili olmak gerekiyor” dedi.

 

 

 

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz konferansa katılan öğretmen ve idarecilere bilgilendirmeler de bulundu. Yaptığı konuşmasında “İslam Dünyasının Türkiye üzerinde bir beklentisi var. Türkiye’de de imam hatip okulları ve Din Kültürü Öğretmenlerinden bir beklenti var. Bu beklenti milli ve manevi duyguların verilmesidir. Bu da din duygusu ile verilebilir. Bunu çekip aldığımız zaman özellikle şu anki nesilde farklı bir anlayışın ön plana çıktığını görüyoruz. Şöyle bir soru gündeme geliyor.  Bu insanlara dinini diyanetini kim anlatacak kim aktaracak. Medeniyet coğrafyamızda ve gönül coğrafyamızda gözyaşı dinmiyorsa bu gönül coğrafyasında uyuyan insanları bir uyandıranın olması lazım. Bir özgül ağırlığı olan ülkenin olması lazım. Türkiye özgül ağırlığı olan bir ülkedir. Herkes uyuyorsa biri diri olmalı ki diğerlerini uyandırsın.

 

 

 

Bir saatlik Din Dersi; a- dini duygu ve düşüncenin canlı tutulması açısından, b- çocuklarımızın zihinlerinde ki sorunların cevaplanması açısından, c- çocuklarımıza duruşuyla, sunuşuyla bir takım davranışlarıyla Müslüman modelinin aktarılması açısından çok önemlidir.

 

 

 

Seçmeli Din Dersleri Türkiye’nin eğitim tarihinde çok önemli bir süreçtir. Din eğitimi alanında bir devrimdir. Bu bizler için büyük bir fırsattır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni kendisini okulda devletin memuru ve bir öğretmen olarak düşünüyorsa yanlış yapıyordur. Bu öğretmenlerimiz; Allah’ın dinini çocuklara aktarmak, onların ahlaki, milli, manevi ve insanı değerleri en uygun kuşanacak şekilde yetiştirmek üzere doğru bilgili, doğru inanç ve anlayış çerçevesinde farkındalık kazandırmak için manevi anlamda kendisini sorumlu hisseden biri olması lazım. Yani devleten değil dinen görevli olması lazım. Bunu bir fırsat olarak düşünmek lazım. Âlim farklıdır, muallim farklıdır. Muallimlik ruhu ve bilgiyi aktarmaktır. Sınıfın kapısından girerken bir mabedin kapısından girer gibi aşkla giriniz. Öğrencilerimiz ve velilerimiz sizlerden çok büyük özen ve özveri bekliyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’ın konuşmasının ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Ahmet Koç katılımcılara “Türkiye´de Din Eğitimi ve Öğretmenlerden Beklentiler ile Din Eğitiminde İdeal Öğretmen" konularında konferans verdi.

 

21-03-201621-03-201621-03-201621-03-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.