DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Tanıtım ve Yapılandırma Çalışmaları

Meslekî ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında Tanıtım ve Yapılandırma Çalışmaları

25-03-201625-03-2016 

Türkiye’nin sessiz bir devrim yaşadığı mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerin mesleki eğitime yönlendirilmesi ve mesleki eğitimin niteliğinin artırılmasına yönelik sanayi ve toplum kuruluşları ile bir araya gelindi.

 

 

 

Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlarına Vali Yardımcısı Ali Şanlıer başkanlığında yapılan bilgilendirme toplantısına, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feridun Giresun katıldı.

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz toplantıya katılanlara mesleki eğitimde yapılandırma çalışmalarını ve günümüzde mesleki eğitimin sıkıntıları ile sektör beklentilerini kapsayan anketler hakkında sunum eşliğinde bilgilendirmeler de bulundu. Müdür Oğuz “Millî Eğitimin temel hedefleri arasında öğrencileri; “ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onları, kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak ve sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücünü yetiştirmek yer almaktadır. Hızla değişim gösteren dünyamızda öğrenciler de kuşkusuz bu değişimden etkilenmektedir. Ülkemiz sanayisi dünya ile çok güçlü bir şekilde rekabet edebilmektedir. Çevremizde olan gelişmeler; tüketim alışkanlığımızdan ihtiyaçlarımıza, günlük yaşantımıza, gelecekten beklentilerimize kadar bizi etkilemekteyken eğitim kurumlarımızı da bu değişimin içine alabilmemiz son derece önemlidir.

 

 

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza; ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda öğrenim görmelerine fırsat vermek ve imkân hazırlamak, geleceklerini etkileyecek meslek seçiminde onları doğru yönlendirebilmek, meslekleri, okullarımızı, alan ve dallarımızı tanıtarak iyi bir rehberlik yapabilmek kuşkusuz ki en önemli hedeflerimiz arasındadır.

 

 

 

Ortaokulun sonlarına doğru gelecek planları yapmaya başlayan öğrencilerimize ve velilerine mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının başarısızlığın sonucu değil lise eğitiminin alternatifi olduğunun anlatılması sağlanacaktır. Bunu sağlayabilmek için de ortaokul öğrencileri ve velileriyle toplantılar yapılacak, mesleki ve teknik eğitim tanıtılacak, öğrencilere velileriyle birlikte mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlanınız gezdirilecek, yerelde bulunan işyerlerine götürülerek iş ortamında neler yapabilecekleri anlatılacaktır. Sektör temsilcileriyle okullarda seminer, konferans, panel vb. etkinliklerin düzenlenmesi sağlanacaktır.

 

 

 

Sadece mesleki ve teknik eğitime öğrenci kazandırma faaliyetleri değil aynı zamanda mesleki ve teknik eğitimini tamamlayarak mezun olan, alanında uzmanlaşmış ve kariyer edinmiş kişilerin tecrübelerinden de öğrencilerimizin yararlanabilmeleri için ortak etkinlikler düzenlenecek ve tüm mezunlarımızın e-Mezun sistemini daha etkin kullanmaları sağlanacaktır.

 

 

 

Lise eğitiminde 9 uncu sınıf ortak sınıf olarak kabul edilmiş mesleki ve teknik eğitimde 10 uncu sınıftan itibaren alana geçiş imkânı sağlanmıştır. Bu süre içinde öğrencilerimize ve velilerimize meslekleri tanıtmak, öğrencilerimize yeteneklerini keşfedebilmeleri için rehberlik etmek, atölye ve laboratuvarları tanıtmak, iş imkânları, çalışma alanlarını tanıtmak, istemeleri halinde yükseköğretime alanlarının devamında nasıl geçiş yapabileceklerini açıklamak, meslek sahibi olmanın önemini kavramalarını sağlayarak teşvik etmek amacıyla etkinlikler düzenlenecektir” dedi.

 

 

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde tanıtım ve yapılandırma çalışmaları kapsamında il ve ilçelerde yapılacak toplantılarla mevcut durum ve yapılması gereken çalışmaların planlanarak il raporu oluşturulacaktır.

 

 

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.