DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık Günü

 

Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle Çamlık Özel Eğitim Uygulama Merkezi (OÇEM) öğrenci ve öğretmenleri Valimiz Şükrü Kocatepe’yi makamında ziyaret etti.

 

 

 

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarete; Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Altın, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Çamlık Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Mustafa Söylemez ile okulun öğrencileri ve veliler katıldı.

 

 

 

Günün anlam ve önemi hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz şunları söyledi; “Otizmli çocuklarımız engelliler gurubunda yer alan özel çocuklarımızdır. Bizler bu gurupta bir tek çocuğumuzun dahi olmasını istemeyiz ama bunları Cenabı Allah’ın takdiri ilahisi olarak görüyoruz. Bugün Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü olarak diğer engelli guruplarındaki çocuklarımızda olduğu gibi otistik çocuklarımıza da en iyi şekilde eğitim vermek için çalışıyoruz. Bu bağlamda Sayın Valimizin de destekleriyle Bahçelievler Mahallemizde otistik çocuklarımız için yapımı devam eden okulumuzun tamamlanmasına az kaldı. İnşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılının başında bu farkındalığı yeni okulumuz ile de yaşamış olacağız. Son olarak Rabbimin bu çocuklarımıza şifalar ve uzun ömürler vermesini, ebeveynlerine de sabırlar vermesini diliyorum.”

 

 

 

Engelli olsun olmasın insan haysiyetine yaraşır bir hayat sürmenin, bu toplumda yaşayan herkesin en tabii hakkı olduğunu, engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesinin, yalnızca devletin değil yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesimlerinin ortak görevi olduğunu belirten Valimiz Şükrü Kocatepe; “Otizm, doğuştan gelişen, genetik altyapıya dayanan, karmaşık nörolojik-biyolojik tabanlı bir gelişim bozukluğudur. Otistik çocukların bağımsız yaşayabilmeleri, davranış problemlerinin azaltılarak gereksinimleri olan becerileri kazanabilmeleri doğru yöntemlere dayanan eğitimle sağlanabilmektedir. Sevgi, sabır ve anlayışla yoğrulan, eğitimle desteklenen bir yaklaşımla bu çocuklarımızın hayatla olan bağlarını güçlendirebiliriz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve Denizli Valiliği olarak bizler, “Sosyal Devlet” anlayışının gerekliliği içerisinde konuya hassasiyetle eğiliyor, engellilerimizin; kendine yeterli, üretken ve özgür bireyler haline gelmelerini, bu bağlamda da toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetlerden, azami ölçüde istifade etmesine dönük çalışmalar yapıyoruz. Siz ailelerimize sabır ve kolaylıklar, çocuklarımıza da sağlıklı ve mutlu ömürler diliyorum. ” dedi.

 

 

 

Etkinlikler kapsamında, Valilik önünden Çınar Meydanına kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşünde otizmli çocuklarımız ellerinde taşıdıkları pankartla “Sevgi, Sabır ve Anlayış İstiyoruz” mesajını verdiler. Daha sonra Çınar Meydanında öğrenciler tarafından gösteriler sunuldu. Etkinlikler, düzenlenen konser ve lokma ikramının ardından sona erdi.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.