DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Temizlik, Hijyen ve Sağlık Simgesi Beyaz Bayraklarını Aldılar

Temizlik, Hijyen ve Sağlık Simgesi Beyaz Bayraklarını Aldılar

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığını ortaklaşa yürüttükleri Temiz Okul ve sağlıklı Okul Sloganıyla yola çıkılan Beyaz Bayrak Projesi kapsamında ilimizde sertifika almaya hak kazanan okullara sertifikaları verildi.

 

Pamukkale Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen sertifika törenine Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Halk Sağlığı Müdürü Veli Kılınçarslan, Milli Eğitim Şube Müdürü Azmi Koçoğlu, ilçe milli eğitim müdürleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri ve sertifika almaya kazanan okulların müdürleri katıldı.

 

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr.Veli Kılınçarslan konuşmasında “2006 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokolle Beyaz Bayrak uygulaması başladı. Denizli’de bugüne kadar 31 okul sertifika aldı. Bugün ise 140 okulumuza sertifika veriyoruz. Bu çok önem arz eden bir durum. Son dönemde okullarımızda çok güzel değişimler oldu. Hayat kalitesini artırıcı unsurlar olarak öne çıkan temizlik ve sağlıklı yaşamayı çocuklarımızın alışkanlık edinmesi istiyoruz. Beyaz Bayrak alan okullarımız bir üst kademesi olan “Beslenme Dostu Okul” sertifikasını da alacağına inanıyorum” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Bugün bir sevinç ve bir sevda var. Hepinizi ayrı ayrı terbrik ediyorum. İlimizde 786 okulumuz ve toplamda kurumlarımızla birlikte 1065 okul ve kurumumuz var. 2006 yılında başlatılan proje çalışmalarında hızlı bir ivme kazanılamamıştı. Bu gün itibariyle güzel bir ivme yakalayarak yüksek bir sayıya ulaştık. 23 okulumuz o günden bugüne Beyaz Bayrak sertifikasını devam ettirme başarısı elde etti. Onları ayrıca tebrik ediyorum. Sağlıklı bir ortamda başarılı eğitim istiyorsak okul binalarında belli bir standardı yakalamamız gerekiyor. Tüm bunlar siz değerli ilçe milli eğitim müdürlerimiz, okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin emekleri ile oluyor.

 

Beyaz Bayrak Sertifikalı okul sayısı olarak bugün sertifika alan 140 okulumuzla birlikte toplamda 163’e ulaştık. Biz istiyoruz ki bu sayı katlanarak devam etsin. Beyaz Bayrak almak için bekleyen 130 civarında okulumuz var.

 

Denizli eğitim alanında okul öncesinde Türkiye üçüncüsüyüz, aynı zamanda temel eğitim, ortaöğretim, mesleki eğitim ve diğer alanlarda da aynı şekilde model şehiriz. Aynı zamanda üniversite sınavında da Türkiye üçüncüsüyüz. Tüm bunlar bu şehre yetmiyor. Her zaman daha iyisi için çalışıyoruz. İlimizde devam eden 47 okul inşaatımız tamamlandığında eğitimde ki iddiamız daha da artacak. Hepimizin ortak bir derdi var oda çocuklarımızı yarınlara en iyi şekilde hazırlamaktır” dedi.

 

Vali Yardımcısı Ali Cergibozan konuşmasında “Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sağlık, temizlik ve hijyen doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreçtir. Temizlik hayatın her alanında var. Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için duyarlı olmamız ve hassasiyet göstermemiz gereken bir konu. Okullar sağlıklı olmanın, temiz ve hijyenin eğitiminin verildiği en önemli kurumladır. Beyaz Bayrak almayı hak eden okullarımızı kutluyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından sertifika almaya hak kazanan okul müdürlerine sertifikaları, prinç levhaları ve beyaz bayrakları Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Halk Sağlığı Müdürü Veli Kılınçarslan ve diğer protokol tarafından verildi.

 

 

Beyaz Bayrak Projesi ile; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel her derece ve türdeki okul ve kurumların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi ve okul sağlığının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. 03.08.2006 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 10.11.2010 tarihinde yenilenfi, 10.11.2014 tarihinde süresi dolan protokol  05.06.2015 tarihinden itibaren (4) yıl süre ile geçerli olmak üzere tekrar güncellenerek yürürlüğe konulmuştur. 

 

Yeni protokol ile değerlendirme kriterleri değiştirilerek (2) yıl olan sertifika geçerlilik süresi (3) yıla çıkartılmıştır. 2016 Mayıs ayı içerisinde proje kriterlerini yerine getiren ve değerlendirilmeyi bekleyen okullarda sertifikalarını almaya hak kazanacaklar.

 

 

 

 26-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.