DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullardaki Madde Bağımlılığına Karşı Çalışmalar Devam Ediyor

Okullardaki Madde Bağımlılığına Karşı Çalışmalar Devam Ediyor

Denizli geneli meslek liselerinde görev yapan rehberlik öğretmenlerine yönelik “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” kapsamında farkındalık eğitimi verildi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde yapılan farkındalık çalışmasına İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz,  Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç.Dr.Tahir Kodal ve Yrd.Doç.Dr. Selçuk Şimşek, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Hülya Şahin Baltacı,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Fikret Sarısoy, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Yılmaz, üniversite öğretim üyeleri ile rehber öğretmenler katıldı.

 

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde gerçekleşen Madde Bağımlılığı Programında “Etkili İletişim, Psiko-Eğitim Programlarının Esasları,  Ergenlik Dönemi Gelişim Esasları, Okullarda Acil Durum Yönetimi, Madde Bağımlılığı, Okullarda Gerçeklik Terapisine Dayalı Uygulamalar, Akademik Erteleme Davranışı Nedenleri ve Sonuçları” konularında DoçDr. Hülya Şahin Baltacı, Doç.Dr. Sevgi Özgüngör, Doç.Dr. Kazım Çelik, Doç.Dr. Abdullah Cem Şengül, Dr. Turgut Türkdoğan ve Doç.Dr. Murat Balkıs tarafından eğitimler verildi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz programda yaptığı konuşmasında “Madde bağımlısı olan öğrencilerin genelde parçalanmış aile çocukları olduğu öngörüsü mevcuttu ama uzmanlarla ve velilerle yapılan görüşmelerde bunun tam tersi olduğu, ailesinin yanında olan çocukların madde bağımlılığı oranının daha yüksek olduğunu tespit edildi. Ayrıca madde bağımlısı olan 10 öğrenciden 9’unun orta ve dar gelirli aile grubunun çocukları. Madde bağımlısı 2 gençten 1’i arkadaşı vasıtasıyla tanışıp alışkanlık haline getirdiği belirtilmektedir” dedi.

 

Eğitim programı sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, üniversite öğretim üyelerine yapmış oldukları katkılardan dolayı katkı belgesi, eğitim alan öğretmenlere de katılım belgesi verdi.

 

 

 20-05-201620-05-201620-05-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.