DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hoca Hayırlarına Bir Yenisini Daha Ekledi

Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hoca Hayırlarına Bir Yenisini Daha Ekledi

İslam Hukuku alanındaki çalışmaları ile tanınan İlimizin yetiştirdiği değerli ilim adamlarından Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hoca, doğup büyüdüğü Yatağan Mahallesi’nde daha önce kendisinin yaptırdığı Yatağan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin kalacağı 100 öğrenci kapasiteli pansiyon binası yapılıncaya kadar Vakfa ait hizmet binasının Milli Eğitime tahsisine ilişkin protokol imzaladı.

 

Valilik Makam Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine; Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak, Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Hayırsever İlim Adamı Prof. Dr. M. Cevat Akşit ile Müftü Arif Akşit, Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Ersin Erkan, Zeki Tuncel ve Sefa Filiz katıldı.

 

Protokolün imzalanmasının ardından duygu ve düşüncelerini aktaran Hayırsever İlim Adamı Prof. Dr. M. Cevat Akşit; “Ben bu memlekette doğdum, bu memlekette yetiştim. Oranın suyunu içip ekmeğini yiyerek adam oldum. Bu bağlamda Yatağana olan görevimi elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum fakat tam olarak da görevimi yapmış olduğumu söyleyemem. Burada konumuzla alakalı olarak şunu arz etmek istiyorum; Türkiye’de birçok fikir akımları var. Böyle yerlerde bizim bin yıllık tarihimize uygun, yapımızı oluşturan ve hiçbir İslam ülkesinde olmayan özel bir niteliğimiz var. Bu bin yıllık tarihimize uygun ilim adamlarını ve öğrencileri sağlam yetiştirelim ki şuna buna alet olmasınlar istiyoruz. Bu fikirle çalışmalarımızı yürütüyoruz ve devletimize de arz ediyoruz” dedi.

 

 

Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak ise Hayırsever İlim Adamı Prof. Dr. M. Cevat Akşit Hoca’nın ilerleyen yaşına rağmen hâlâ büyük bir azim ve heyecanla hizmetlerini sürdürdüğünü ve hayır işlerinde de öncülük ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;   “İmzaladığımız protokol kendisinin ve dostlarının katkısı ile zamanında memleketi Yatağanda yaptırdıkları Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencilerimizin barınması için ihtiyaç duyulan yurt için de yine Hocamızın yaklaşık 100 öğrenci kapasiteli bir yurt girişimleri var. Ancak o yurt yapılıp tamamlanıncaya kadar geçecek sürede de gelen öğrencilerin kalabileceği yer ihtiyacını da bu protokolle çözmüş olacağız. Protokol kapsamında Serinhisar ilçemizin Yatağan Mahallesinde bulunan Vakfa ait bodrum+zemin kat+2 kattan oluşan 80 öğrenci kapasiteli pansiyon binasının Yatağan İmam Hatip Lisesi öğrencileri için 2016-2017 eğitim öğretim yılından başlamak üzere yeni pansiyon binası tamamlanıncaya kadar Valiliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze devrediliyor. Kıymetli Hocamızın imkânlarını birleştirip kendini hayır işlerine adaması etmesi takdire şayandır. Örnek davranışının diğer iş adamlarımıza ve bürokratlarımıza da örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz. İnşallah 1200’lü yıllardan, Osmanlı döneminden bugüne bir eğitim merkezi olan Yatağan’ın bu özelliğinin çok daha etkin alana yayılarak genişlemesini ve devam etmesini diliyoruz.  Bizler de bu çerçevede elimizden gelen katkıyı sağlayacağız. Muhterem Hocamıza tekrar teşekkür ediyoruz. Allah hayırlarını kabul eylesin” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.