DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yıldızlar Beyaz Cennette Buluşuyor

Yıldızlar Beyaz Cennette Buluşuyor

Denizli eğitimde sınırları zorlamaya devam ediyor. “Yıldızlardan Yıldızsılara -2 Projesi yapılan açılış töreniyle başladı.

 

Merkezefendi Nalan Kaynak Anadolu Lisesinde 2009 yılında kurulan gözlem evi ile o dönemde Türkiye’nin resmi okullarında ilk ve tek gözlemevine sahip il olma unvanını elde eden ilimiz; astronomi alanında yaptığı büyük çalışmalara devam ediyor.

 

“TÜBİTAK’a sunulan ve kabul edilen “4005 - Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları” projeleri kapsamında Yıldızlardan Yıldızsılara” projesi ile 18-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye genelinden 30 Fizik öğretmeni ile 15 Fen Bilimleri öğretmenine Astronomi alanında teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek.

 

Pamukkale Tripolis Otelde bir hafta süre ile devam edecek olan eğitimlerin açılışına Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Şener Bayram, Merkezefendi İlçe Millî Eğitim Müdürü Adem Kılınç, projenin ev sahibi Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Bakıt, Fizik Öğretmenleri Tahsin Demirciler ve Havva Han Şimşek ile üniversitelerden alanında uzman profesörler, eğitimciler ve öğretmenler katıldı.

 

 

Projenin mimarlarından Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Tahsin Demriciler katılımcılara hoş geldiniz diyerek yaptığı açılış konuşmasında “Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz projemize toplamda 50 öğretmenimiz katılıyor. Uzay çağını yaşadığımız bu çağda uzaya çıkmak eğitimle olur düşüncesi ile 10 yıldır bu yolda hocalarımız ile çalışmaktayız. İyi bir noktaya geldiğimize inanıyoruz. Son yıllarda ülkemizde bu alanda güzel gelişmeler yaşanıyor. TÜBİTAK’ta uzay bölümü açıldı. Hükümet programlarında yer almaya başladı” dedi.

 

 

Okul Müdürü Yusuf Bakıt yaptığı konuşmasında “TÜBİTAK’a sunulan 170 proje içerisinde 14 proje arasına girmeyi başardık. Üniversite düzeyinde olan projeler arasında yer almayı başaran ilk ortaöğretim projesidir. Hafta boyunca çeşitli faaliyetleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şener Bayram “Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz projemiz eğitim camiasında astronomi alanında yapılan çalışmalara önemli bir katkı sağlamaktadır. Buradan proje ekibimizi tebrik ediyorum. Ülkemizin çağdaş medeniyetler düzeyine yükselmesi adına bilimsel çalışmaların artması gerekiyor. Biz istiyoruz ki buradaki 50 öğretmenimizin gittikleri yerlerde de projeler başlatmasıdır. Böylelikle bu çalışma ülke genelinde dalga dalga artacaktır. Sizleri burada ağırlamaktan onur duyduğumuzu belirterekten, uygulamalı eğitiminizin başarılı bir şekilde tamamlanmasını diliyorum” dedi.

 

Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü “Bugün 2.sini gerçekleştirdiğimiz bu güzel organizasyonda ülkemizin farklı illerinden öğretmenlerimizi ağırlıyoruz. Eğitim en önemli davalarımızdandır. Bir toplum eğitimde gelişimini tamamlamadıysa her türlü kalkınma çabası sonuçsuz kalmaya mahkûmdur. Eğitimde yapacak çok daha işimiz var. Üzerimize düşen en büyük görev eğitimde devraldığımız bayrağı daha yukarılara taşımaktır. Projemiz bakanlığımızca da önemsenmektedir. Proje ekibimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof.Dr. Ethem Derman tarafından etkinliğin ilk dersi olarak “Astronomi Nedir?” konulu sunum yaptı. Hafta boyunca Astronomi alanında uzman Prof. Dr. Dursun Koçer (İKÜ), Prof. Dr. Zeki Aslan, Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Serdar Evren (Ege Ünv.), Prof. Dr. Zeynel Tunca, Doç. Dr. Memduh Sami Taner (Akdeniz Ünv.), Doç. Dr. Özgül Keleş (Aksaray Ünv.), Dr. Umut Yıldız (NASA), Dr. Selçuk Topal (OXFORD), Uğur İkizler, Mert Koçer ve Ümit Fuat Özyar Genel Astronomi bilgilerinin yanında lise müfredatı içerisinde yer alan Astronomi konularında katılımcılara eğitim verecekler.

 

Proje kapsamında uygulama atölyeleri kurularak, aynalı teleskop ve mercekli teleskop yapabilme, teleskop kullanabilme, gökyüzü fotoğrafçılığı, Güneş Saati, El Planetaryumu, İğne Deliği Kamera yöntemiyle Güneş çapının hesaplanması vb. çalışmalarına yer verilecektir. Cansat maket uydu ve Su Roketi de kursiyerlere yaptırılıp gökyüzüne fırlatılarak uydu ve roket teknolojisinin temel bilgileri sunulacaktır.

 

Ayrıca 21 Temmuz 2016 Perşembe Gecesi saat 21:00 ve 22:00’da Hierapolis Antik Tiyatro’da “Astronomide İz Bırakan İl Astronomlar” Gösterisi ‘Biz Bu Saçları Değirmende Ağartmadık’ ve Kültürüyle Harmanlanmış Çakma Yunan Mitolojisi’ Tiyatro gösterileri Aksaçlılar tarafından gerçekleştirilecek.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.