DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplandı

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplandı

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Komisyonu Ekim ayı toplantısı Denizli Vali Yardımcısı Sayın Ali Şanlıer başkanlığında yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü  Ek Bina toplantı salonunda yapılan toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Erdinç Akkaya, Denizli genelindeki halk eğitim müdürleri, kamu kurum müdürleri ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

Toplantı Vali Yardımcısı Ali Şanlıer’ in açılış konuşmasıyla başladı. Vali Yardımcısı Ali Şanlıer “Her yaş ve her statüden tüm vatandaşların mekân ve zaman gözetilmeksizin kendilerini geliştirmek için yapmış oldukları her türlü öğrenme faaliyetini kapsayan Hayat Boyu Öğrenme ülkemiz ve İlimiz insanı için büyük bir öneme sahip. Geçmişten bugüne ilimizde birçok alanda kurslar açılmış, birçok kişiye eğitim ve sertifika verilmiştir. Bütün bu çalışmalarımızı sürdürürken siz değerli odalarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızdan destek bekliyoruz. Eğitim Öğretimde başarılı bir il olduğumuz gibi mesleki eğitimde de başarılı olmayı hedefliyoruz. Bunu sizlerle başaracağımıza inanıyorum ve kuruluşlarımızla ortak çalışmalara her zaman açığız” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “Halk Eğitim Müdürleri ve Mesleki ve Teknik Eğitim Müdürlerinin başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Halkın hangi alanda ihtiyaç duyduğu kurs varsa onlara yöneliyoruz. Öğrencilere de destekleme ve yetiştirme kursu veriyoruz. Öğrenim dışına çıkan öğrencilerimize de kurslar açıyoruz. Bundan sonra da yapılacak çalışmaları planladık. Bundan sonra da planlamaya devam edeceğiz. Farklı alanlar da kurs ve talepleriniz olursa Müdürlüğümüze müracaatta bulunduğunuz takdirde gerekli işlemleri yapacağız” dedi.

 

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erdinç Akkaya; Hayat Boyu Öğrenme doğumdan ölene kadar devam ettiğini belirterek, Hayat Boyu Öğrenmeye katılımın oranlarının arttırılmasıyla ilgili çalışmalar ve faaliyetler hakkında sunum yaptı.

 

Denizli ili Hayat Boyu Öğrenme Çalışmaları;

 

1 Eylül 2015- 1 Eylül 2016 tarihleri arasında açılan Hayat Boyu Öğrenme kapsamında açılan kurs istatistikleri

 

Eğitim Kademesi

Açılan Kurs Sayısı

Toplam Kursiyer

Erkek Kursiyer

Kadın Kursiyer

Genel

4.357

163.933

79.625

84.308

Okuma Yazma

279

990

283

707

Mesleki ve Teknik

2.214

54.388

26.858

27.530

Genel Toplam

6850

219.311

106.766

112.545

 

 

Okullar Hayat Olsun Projesi

 

İlimiz genelinde “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında 268 okulumuzda proje hayata geçirilmiş olup, bu yılda projenin daha etkin yürütülmesi için çalışmalar devam ediyor.

 

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Projesi

 

Proje kapsamında ilimizde 1 Eylül 2015-31 Mayıs 2016 Eğitim Öğretim Yılında görev yapan 282 rehber öğretmenimize Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi konusunda seminer verilmiştir. Bu öğretmenlerimiz marifetiyle de öğrenci ve velilerimize yönelik seminerler devam etmektedir. Yapılan çalışmalara ait istatistik aşağıdaki çizelgede gösterilmiştir.

 

Açılan
Kurs Sayısı

Toplam
Kursiyer

Erkek
Kursiyer

Kadın
Kursiyer

1625

107.199

54.339

52.860

 

 

Açık Öğretim İşlemleri

 

Açık Öğretim ortaokulu/lisesi program içeriği bakımından örgün eğitimdeki genel ortaokul/liselerin program içerikleriyle aynı olmasına karşın, yapısı ve işleyişi bakımından diğer örgün eğitim kurumlarından farklı, kendine özgü ve merkezi nitelikli bir modeldir. Halen yönetmelik gereği ders geçme ve kredi Sistemine göre mezun vermekte olan Açık Öğretim Ortaokulu/Lisesinde uzaktan öğretimin temel süreçlerinden yararlanılmaktadır. 

 

AÇIK ÖĞRETİM ÖĞRENCİ SAYILARI

ORTAOKUL

LİSE

MESLEK LİSESİ

GENEL TOPLAM

4.959

12.823

857

18.639

 

Öğrenme Şenlikleri

 

Hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık oluşturmak, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmak, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendirmek ve eğlenerek öğrenmeyi teşvik etmek amacıyla ilimizde Nisan 2017 ayında 15 Temmuz Şehitleri Meydanı veya Bayramyeri mevkiinde etkinlikler planlanmaktadır.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.