DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramımızı Coşku İçinde Kutluyoruz

Cumhuriyet Bayramımızı Coşku İçinde Kutluyoruz

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 93. Yıldönümü kutlama etkinlikleri, Valilik önündeki Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

 

Kutlama programı; Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın Valilik Makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Tebrikat töreninde 11. Komando Tugay Komutanı Topçu Albay Gültekin Yaralı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan da hazır bulundu. 

 

Tebrikat töreninin ardından geçit törenine geçildi. Valilik önündeki törene, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Denizli Milletvekili Kazım Arslan, önceki dönem Denizli Milletvekili Kemal Aykurt, 11. Komando Tugay Komutanı Topçu Albay Gültekin Yaralı, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Daire Müdürleri, Sivil ve Askeri Erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, 11. Komando Tugay Komutanı Topçu Albay Gültekin Yaralı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tören aracı ile Denizlililerin Cumhuriyet Bayramını kutladılar. Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı;

“Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk.

 

Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.

 

Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.

 

Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.

 

En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir.

Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.

 

FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir.

 

Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum.

Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum.

 

Hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlatmamızın ardından, Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne ulaşmış bulunuyoruz.

 

Şundan tüm vatandaşlarımız, tüm dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahına kıyasla, daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir.

 

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır.

 

Terör örgütleri de, onları kullananlar da, hedeflerimize ulaşmamızı engelleyemeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı gönülden tebrik ediyorum.

 

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi minnetle yad ediyor; bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Vali Dr. Ahmet Altıparmak şunları söyledi;

“Saygıdeğer Denizlililer, Geleceğimizin Güvencesi Değerli Gençler, Sevgili Öğrenciler,

Bugün, bu topraklarda yaşayan istisnasız herkesin; atasının, dedesinin, nenesinin bu vatan topraklarını kurtarmak için verdiği bir ölüm kalım mücadelesi, bir onur, haysiyet ve namus mücadelesi neticesinde, zaferle taçlanan “Kurtuluş Savaşı” sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin 93. yıldönümüdür.

 

Yani bugün, millet olmanın, bir olmanın verdiği gururun, sevincin, coşkunun zirveye çıktığı gün… Ve bu günü tüm Türkiye de olduğu gibi Denizli’de de huzur ve güven içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz.

 

Hepimize kutlu olsun…

 

Kıymetli Denizlililer;

Bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet bilimde, eğitimde, kültürde, sağlıkta, ekonomide, sosyal yaşamda, askeri alanda var olan tüm kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağdaş uygarlık düzeyine erişmek adına attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.”

 

Bu nedenle, büyük bir imparatorluktan Cumhuriyet’e giden yolu çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatırımızda canlı tutmak zorundayız. Büyük Önder ATATÜRK’ün söylediği gibi; “Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet´e sahip çıkmak, Çanakkale´yi, Kurtuluş Savaşı´nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.”

 

Şüpheniz olmasın ki bu yürüyüş iç ve dış odaklı her türlü oyununa, alçakça tuzağına rağmen hep sürecektir. Unutmayalım ki biz en zor zamanlarında dünyaya cesaret ve vatanseverliğin eşsiz örneklerini göstererek bugünlere gelmiş büyük bir Milletiz. Cumhuriyetimizin en büyük başarısı da milletimizin tüm fertlerini vatandaşlık temelinde birleştirmiş olmasıdır.

 

Sevgili Gençler;

Sizler, Atatürk’ün deyimiyle “geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri”siniz. Büyük Önder’in “Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz.

 

Bu bilgi çağında, ülkemiz kalkınmasının, modern çağın gerektirdiği şekilde eğitilmiş insan gücüyle olacağının hepimiz bilincindeyiz.

 

Ancak şunu unutmamalıyız ki, milli-manevi değerlerinin farkında olmayan, değerlerine yabancılaşmış, Türk kimliğinin ne ifade ettiğini bilmeyen ve de küçümseyen, yani gaflet içinde olanların Dünya Milletleri içerisindeki varlıklarını anlamlandırmaları mümkün olamaz. Dolayısıyla, öz benliğine yabancılaşmamış gençler ancak Türk Milletinin şiarının, saygınlık ve onur olduğunu bilirler. Heyecanınızı, bu millete, bu ülkeye olan hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Zira Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar kalacaktır.

 

Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletlerarası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş, büyük ve lider bir ülke olarak istenilen hedeflere koşması ve ulaşması hepimizin kuşkusuz ki en büyük amacıdır. Unutmayınız ki, geleceğimize yön verecek sizlersiniz. Bu ülke, sizlerin çabası ile dünyadaki saygın yerini daha da yükseğe taşıyacaktır.           

 

Saygı Değer Denizlili Hemşerilerim;

Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir. Bu onurlu mücadeleyi, bu onurlu yürüyüşü durdurmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bizler, sizler ve Dünya varoldukça Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımız dalgalanmaya devam edecek ve göklerden asla inmeyecektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Devlet Adamı ATATÜRK, silah arkadaşları ve terör nedeniyle kaybettiğimiz Aziz Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden Gazilerimize Allah´tan rahmet diliyorum. Yaralı Gazilerimize sağlık ve acil şifalar diliyorum. Bu vesileyle hepinize Cumhuriyet coşkusu ve heyecanı içinde saygılarımı sunuyorum.”

Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın konuşmasının ardından Hayırsever İşadamı Orhan Abalıoğlu’na üzerinde "Bütün ömrünüzü ülkemiz ve şehrimize adamanız, verdiğiniz hizmetlerle toplumun her kesiminin gönlünü kazanmanız, Ülkemizin ve İlimizin ekonomisine, eğitim, tarım ve sosyal destek projelerine sağladığınız katkılarla tüm yardımsever kişilere örnek olmanız takdire şayandır.

 

Denizli İline sağladığınız büyük katkılardan dolayı "Denizli Valiliği 2016 Cumhuriyet Onur Ödülü"ne layık görüldünüz." Yazılı ´Cumhuriyet Onur Ödülü’ Beratını takdim etti.

 

Daha sonra öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiir okudular. Okunan şiirlerin ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

 

 

Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikler, geçit töreninin yapılmasıyla devam etti. Okullar, sivil toplum kuruluşları ve askeri birliklerin geçişleri vatandaşların coşkulu alkışları arasında gerçekleşti.

31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.