DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

İlimizin işgücü, istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını tespit etmek, mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları ile işletmelerde yapılacak mesleki eğitim ve istihdam konularında etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla yerel düzeyde politikalar oluşturmak, plan yapmak ve kararlar almak, ilgili kurum ve kuruluşlara görüş ve önerilerde bulunmak amacıyla düzenlenen Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısının 2016 yılı 4. toplantısı gerçekleştirildi.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feridun Giresun, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Işık, GEKA Genel Sekreter V. Özgür Akdoğan, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve diğer kurul üyeleri katıldı.

 

İşsizliğin giderilmesi, istihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulduğu İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2016 yılı 4. Olağan Toplantısı, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Denizli’nin Türkiye ihracatında 8. sırada yer alan önemli bir sanayi kenti olduğunu söyleyen Vali Altıparmak; “Sizler de biliyorsunuz ki Denizli; fevkalade gelişmişlik arz eden, ihracatta 8. sırada yer alan önemli bir sanayi şehri. Ama birçok İl’de olduğu gibi burada da vasıflı işçi bulmak son derece zor. Yaşanan sıkıntılardan biri de bu. Gündem çerçevesinde genel hususlar değerlendirilecek. Aynı zamanda da özellikle hangi sahalarda vasıflı işgücüne ihtiyacımız var, bunlar üzerinde üyelerimiz ile birlikte tartışarak çözüm oluşturmaya, önerileri almak ve geleceğe yönelik projeler üretmeye çalışacağız. Ben toplantının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferudun Giresun işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi. Giresun şu bilgileri verdi; “İşgücü yetiştirme hizmetleri kapsamında; Engelli, MEK/İstihdam Garantisiz, İşbaşı Eğitim Programı, Girişimcilik ve Özel Politika alanlarında toplamda 1.026 kurs açılmış yine bu kurslara toplamda 6 bin 89 kişi katılmıştır. Ocak-Eylül 2016 tarihleri arasında İŞKUR Denizli İl Müdürlüğü’nce 33.132 açık işe 23.459 başvuru yapılmış ve toplam 10.624 kişi işe yerleştirilmiştir. Türkiye ve Denizli’de sektörlere göre toplam işyeri dağılımında imalat sektörü Türkiye’de yüzde 30.7 iken, Denizli yüzde 48.4 oran ile bu sektörde birinci sırada yer almaktadır. Denizli sektörlere göre toplam çalışanların dağılımında yine imalat sektöründe 56.943 kişi ile birinci sıradadır” dedi.

 

Toplantıda aşağıda yer alan gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı;

 

1. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferudun Giresun’un sunumu ve tekliflerinin görüşülmesi;

 

a)2016 Yılı içerisinde yapılan Denizli İşgücü Piyasası Analizi sonuçları hakkında Kurul Üyelerine bilgi verilmesi,

 

b)Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında olan kurs ve programların denetimiyle ilgili Denetim Kurulu tarafından oluşturulan rapor ve denetimlerle ilgili yaşanan sorunlar hakkında Kurul Üyelerine bilgi verilmesi,

 

2. Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un sunumu ve tekliflerinin görüşülmesi;

 

 

3. İlimizde işgücü devir oranını (Turnover) etkileyen faktörler ile ilgili Pamukkale Üniversitesi ve Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün ortak çalışması ile yapılan araştırmanın sunulması.

 

 

Kurul Üyelerinin görüş ve önerileri ile toplantı sona erdi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.