DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Değerler Eğitimi (EDEP)

Eğitimde Değerler Eğitimi (EDEP)

Milli ve manevi değerlere sahip, sorumluluk ve inisiyatif alabilen, yenilikçi ve gelişime açık nesil yetiştirmek amacıyla hazırlanan EDEP(Eğitimde Değerler Eğitimi Programı); 2016-2017 eğitim öğretim yılında okullarda “Saygı, Vatanseverlik, Demokrasi, Sorumluluk, Sabır, Adalet, Çalışkanlık ve Empati” temaları altında işlenmeye başlandı.

 

EDEP kapsamında il genelindeki uygulamalarda bütünlük sağlanması için çeşitli çalışmalar yapılarak il genelindeki öğretmenlerin katkılarıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerinin tamamına dağıtılmak üzere “Öğretmen Kılavuz Kitapları” hazırlandı.

 

Kılavuz kitaplarının dağıtımı Vali Yrd. Ali Şahiner, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç ve diğer davetlilerin katılımlarıyla Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu’ndan başlandı.

 

Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulunda yapılan programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Eğitim-Öğretim çok geniş kapsamlıdır. Yavrularımızın anne-baba ve vatan sevgisi ile yetişmesi açısında değerler eğitimine ihtiyacımız var. Ülkemizin devamı ve parçalanmaması için bayrağın ne kadar önemli olduğunu öğretmemiz ve geçmişteki büyüklerimizi anlatmamız gerekiyor. Sayın Valimizin talimatları ile projemizi kapsamlı bir şekilde devam ettireceğiz. Öğretmenlerimiz eğitimin en büyük değeridir. Onlar olmadan bizlerin ve öğrencilerimizin başarıya ulaşması imkansızdır. İlimizdeki 15 bin öğretmenimizin her biri diğerinden üstün ve değerli insanlardır. Değerli öğretmenlerimiz derslerinize hazırlıklı giriniz, iddialı  ve idealist olunuz. Ülkenin geleceğini sizler şekillendiriyorsunuz. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Tam Gün Eğitime geçiş için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 2 yıl içerisinde bunu tamamlamaktır” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından protokol tarafından Vali Recep Yazıcıoğlu İlkokulu Müdürlüğü tarafından Okul Koridorunda oluşturulan EDEP Sokağı’nın açılışı gerçekleştirildi.

 

EDEP Sokağında; EDEP Logolarının yanı sıra yıl boyunca uygulanacak Değer Temaları, temalara ait görseller, Kasım Ayı “Vatanseverlik” teması kapsamında okulda öğrenciler tarafından yapılan etkinlikler sergilenmektedir.

 

EDEP(Eğitimde Değerler Eğitimi Programı); sınıflarda uygulanan bir programdır. EDEP ile milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere bir bütünlük için aktarmak hedeflenmektedir. EDEP Programının ana hatlarını oluşturan “saygı, vatanseverlik, demokrasi, sorumluluk, sabır, adalet, çalışkanlık ve empati” temaları birer ay boyunca sınıflarda öğretmenler tarafından işlenecektir. Sınıflarda işlenecek olan temalar kazanım ve göstergeleri ile birlikte ele alınıp değerlendirilecektir.

 

 

 

 

EDEP kapsamında tüm ilçelerimizde bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. 19 ilçemize gidilerek buradaki tüm okul müdürlerinin ve her okulun edep komisyonundan birer öğretmenin katıldığı toplantılarda edep uygulama esasları detaylı olarak anlatılmaktadır. Alanda öğretmenlerin uygulamada karşılaştıkları güçlükler tespit edilip program geliştirilmektedir. Bilgilendirme toplantılarında kısaca “Eğitim Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ve “Denizli Türkülerini Öğreniyor” projesi hakkında da kısaca bilgilendirme yapılmaktadır.

 

09-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-2016

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.