DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ” Projesi Eğitim Materyali ve Oyuncak Dağıtım Töreni

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ” Projesi Eğitim Materyali ve Oyuncak Dağıtım Töreni

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen EDES(Engelliler Destek Programı) kapsamındaki “Yalnız Değilsiniz” projesi ile Denizli ilinde belirlenen 2 yaş altı Down Sendromlu bebeklerin 80’inin ailelerine ulaşarak aileye psikolojik destek verilmesi, bebeğin bir an önce erken müdahale yöntemlerine ulaşmasına rehberlik edilmesi, bebeklere erken müdahale yöntemlerinden olan fizik tedavi ve özel eğitime mümkün olan en kısa zamanda başlanması, ulaşılabilen tüm Down Sendromlu çocuğu olan ailelere rehberlik ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

 

Proje kapsamında; çocuklar ve aileleri Özel Eğitim Uzmanı ve Fizik Tedavi Uzmanı tarafından 3 aylık bir eğitimden geçirildiler. Erken Müdahale Yöntemleri olarak kabul edilen bu uygulamaların aileye öğretilmesi, bebeğe verilen hizmetlerin sürekliliğini sağlamış ve aileye bu eğitimlerin önemi anlatılmıştır.

 

Aileler için çocukların gelişimi açısından büyük önem arz eden “Eğitim Seti Materyalleri” yapılan törenle kendilerine teslim edildi. Özel eğitim alan çocukların aileleri bu materyallere ulaşmakta çeşitli sebeplerden sıkıntı çekmektedirler. Proje sayesinde ailelerin bu sıkıntıları giderilmiş oldu.

 

Pamukkale Rehberlik ve Araştırma Merkezinde (RAM) yapılan programa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Başgün, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Pamukkale İlçe Millli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Kavlak, Denizli Down Sendromu Derneği Yöneticileri ve aileler katıldı.

 

Proje kapsamında; 20.000TL tutarındaki eğitim materyali ve oyuncaklar 30 çocuğa dağıtıldı. Materyaller; üç boyutlu hikâye, oyuncak, hafıza kartları, erken öğrenme kutu sözlüğü, resimli tombala, geometrik şekiller oyuncağı, renkli halkalar ve bardaklar, puzzle vb. kavram geliştirici ve özel eğitimde kullanılan farklı malzemeleri içeren 15 parçadan oluşmakta. Eğitim Setini alan aileler program sonunda proje ile ilgili memnuniyetlerini yetkililere ileterek teşekkürlerini dile getirdiler.

 

 12-01-201712-01-201712-01-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.