DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler Kodlama Dünyasına Adım Atıyor

Öğrenciler Kodlama Dünyasına Adım Atıyor

İlimiz Pamukkale İlçesi Nezihe Derya Baltalı Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell İşbirliği ile yürütülen “Turkcell Zeka Küpü” projesi ile kodlama dünyasına merhaba dedi.

 

Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim gören öğrencilerin teknoloji ile çağı yakalaması ve var olan potansiyellerine katkı sağlamayı hedef alan proje ülkemizde “Maker Hareketi” konusunda atılan ilk adımlardan biri olma özelliği taşıyor.

 

Proje kapsamında ülke genelinde BİLSEM’lerde eğitim gören özel yetenekli öğrencilere kodlama kiti dağıtıldı.

 

İlimizde de BİLSEM’de eğitim gören toplam 135 öğrenciye yapılan törenle kodlama kiti bedelsiz olarak dağıtıldı.

 

Okulda yapılan törene Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hüseyin Başgün, Şube Müdürü Fikret Sarıkaya, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

MAKEY (Modüler Ardışıl Küçük Elektronik Yapboz) olarak adlandırılan küçük, dikdörtgen ve mıknatıslarla birleştirilebilen elektronik yapı bloğu kütüphanesi, öğrencilerin geleceğin yerli yazılımlarını üretmeleri için kodlama eğitiminin temelini oluşturmakta. Bu sayede kodlamanın mantığını kavramış olan öğrencilerin kendi programlarını yazmalarının önü açılarak, dünyanın her yerinde teknoloji üretenlerle aynı dili konuşmalarına yardımcı olacak.

 

Öğrenciler bu kitlerle yeni yerli teknoloji yazılımlarına, robotlara, 3D printer ile basılmış ürünlere hayat vereceklerdir. Nesnelerin internetiyle şekillenecek 4. Sanayi Devrimi olan Endüstri 4.0’ın aktif ve üreten oyuncusu haline gelmelerine katkıda bulunacaktır. Tüm bu çalışmalar teknolojiyi tüketen değil, üreten bir gelecek hazırlamak adına yapılmaktadır.

 

 19-01-201719-01-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.