DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ” Projesi Tamamlandı

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ” Projesi Tamamlandı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından desteklenen EDES(Engelliler Destek Programı) kapsamındaki “Yalnız Değilsiniz” projesi ile Denizli ilinde belirlenen 2 yaş altı Down Sendromlu bebeklerin 80’inin ailelerine ulaşarak aileye psikolojik destek verilmesi, bebeğin bir an önce erken müdahale yöntemlerine ulaşmasına rehberlik edilmesi, bebeklere erken müdahale yöntemlerinden olan fizik tedavi ve özel eğitime mümkün olan en kısa zamanda başlanması, ulaşılabilen tüm Down Sendromlu çocuğu olan ailelere rehberlik ve eğitim hizmetleri verildi.

 

Bir yıldır sürdürülmekte olan “Yalnız Değilsiniz” Projesinin kapanışı gerçekleştirilen bir toplantı ile yapıldı. Denizli Anemon Otelde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Şube Müdürü Ramazan Yılmaz, Merkezefendi İlçe Millli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Kavlak, Denizli Down Sendromu Derneği Yöneticileri ve aileler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Bir yıllık çalışmalarımızı sonlandırıyoruz. EDES kapsamında “Yalnız Değilsiniz” projesine büyük önem gösteriyoruz. Özel eğitim alanında hizmet veren eğitimcilerimizin her biri benim için birer kahramandır. Yaptıkları çalışmalarda özel eğitim alanında Denizli’yi markalaştırdılar. Buradan proje ortaklarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Projeyi taşarlarken ve gerçekleştirme esnasında Down Sendromlu çocuklarımıza en iyi şekilde nasıl hizmet edebiliriz le yol aldık. İlimizde 80 Down Sendromlu çocuğumuza ve ailelerine ulaştık. Her birine teker teker ziyaretlerde bulunarak onlara rehberlik konusunda, bilinçlendirme konusunda ve psikolojik destekler verdik. İlimizde yaklaşık 2 bin civarında engelli bireyimiz var. Bu tarz hizmetlerimizi sadece Down Sendromlu bireylere değil diğer bütün alanlarda vermek için çabalıyoruz.” dedi.

 

Müdür Oğuz’un konuşmasının ardından Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdoğan Kavlak toplantıya katılanlara proje hakkında bilgilendirme sunusu yaptı.

 

Proje kapsamında; çocuklar ve aileleri özel eğitim uzmanı ve fizik tedavi uzmanı tarafından 3 aylık bir eğitimden geçirildiler. Erken Müdahale Yöntemleri olarak kabul edilen bu uygulamaların aileye öğretilmesi, bebeğe verilen hizmetlerin sürekliliğini sağlamış ve aileye bu eğitimlerin önemi anlatıldı. Aileler için çocukların gelişimi açısından büyük önem arz eden “Eğitim Seti Materyalleri” yapılan törenle kendilerine teslim edildi. Özel eğitim alan çocukların aileleri bu materyallere ulaşmakta çeşitli sebeplerden sıkıntı çekmektedirler. Proje sayesinde ailelerin bu sıkıntıları giderilmiş oldu. Proje kapsamında; 20.000TL tutarındaki eğitim materyali ve oyuncaklar 30 çocuğa dağıtıldı. Materyaller; üç boyutlu hikâye, oyuncak, hafıza kartları, erken öğrenme kutu sözlüğü, resimli tombala, geometrik şekiller oyuncağı, renkli halkalar ve bardaklar, puzzle vb. kavram geliştirici ve özel eğitimde kullanılan farklı malzemeleri içeren 15 parçadan oluşmaktadır.

 

 26-01-201726-01-201726-01-201726-01-201726-01-201726-01-201726-01-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.