DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı

İşsizliğin giderilmesi, istihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Dr. Ahmet Altıparmak Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Altıparmak, Meslek Liselerinin önemine değinerek bu liselerin öğrencilere iyi tanıtılarak yönlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sefa Gökalp, GEKA Genel Sekreter V. Özgür Akdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, diğer kurul üyeleri ile İlimizdeki Meslek Liseleri ve Halk Eğitim Merkezlerinin Müdürleri katıldı.

 

Toplantıda ağırlıklı olarak Meslek Liselerine değinen ve bu okulların önemini vurgulayan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, son zamanlarda bu okullara talebin azaldığını söyledi. Meslek Lisesinden mezuniyet sonrası piyasadaki değerlerinin iyi anlatıldığında talebin artacağına inandığını ifade eden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, ortaokuldan itibaren öğrencilere Meslek Liselerinin öneminin anlatılmasını ve özendirilmesinin önemli olduğunu söyledi. Konuşmasında Meslek Lisesi Müdürlerine seslenen Vali Altıparmak, öğrencilere okudukları meslekleri daha çok sevdirmelerini istedi. Toplantıda Serinhisar İlçe Halk Eğitim Müdürü Mehmet Selçuk’a 2 personel ile 36 kurs düzenledikleri için teşekkür eden Vali Altıparmak, bunun örnek olmasını söyledi.

 

Daha sonra Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, işgücü piyasası verileriyle İŞKUR’un faaliyetleri hakkında Kurul Üyelerini bilgilendirdi. Fatih Işık’ın sunumunun ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz sunumunu gerçekleştirdi.

 

GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan da Desteklenen Mesleki Eğitim Programları hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

 

Toplantıda, İlimizdeki öncü sanayi kuruluşlarının İnsan Kaynakları Müdürleri ile Meslek Lisesi mezunu olup işinde başarılı olan ve yönetici konumuna kadar yükselerek kariyer yapan çalışanlar tecrübelerini Okul Müdürleri ve diğer katılımcılarla paylaştılar.

 

Toplantıda aşağıda yer alan gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı;

 

1-      Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında olan kurs ve programların denetimiyle ilgili Denetim Kurulu tarafından oluşturulan rapor hakkında Kurul Üyelerine bilgi verilmesi.

2-      Belirli bir alanda ihtisaslaşmış Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin (Tematik Lise) açılmasının 2018-2019 eğitim öğretim yılına ertelenmesi.

3-      “Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyona Dair Yönetmelik” kapsamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne İntikal eden engelli proje başvurularının değerlendirilerek Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderilmesinin görüşülmesi.

 

4-      Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneğinin Toplum Yararına Program kapsamında personel istihdam edebilme talebi.

 

27-01-201727-01-201727-01-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.