DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Mesleki Yeterlilik Kursları (SRC) 2017 Yılı Ders Ücreti Belirlendi

Özel Mesleki Yeterlilik Kursları (SRC) 2017 Yılı Ders Ücreti Belirlendi

Millî Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında 27 Ekim 2016´da imzalanan protokolle Millî Eğitim Bakanlığına devredilen özel mesleki yeterlilik eğitim merkezlerinin usul ve esaslarını düzenleyen Özel Mesleki Yeterlilik Kursları Yönetmeliği, Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik gereği “Mesleki Yeterlilik Kursları (SRC) Ücret Belirleme Komisyonu” İl Milli Eğitim Müdürlüğünde toplandı.

 

Vali Yardımcısı Hakkı Ünal Başkanlığında toplanan komisyonda İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Müdür Yardımcısı Mustafa Özevcimen, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ömer Faruk Bakan, Denizli Ticaret Odası Meclis Üyesi Hikmet Alpaslan ve Denizli Mesleki Yeterlilik Kursları (SRS) Dernek Temsilcisi Talat Yıldız hazır bulundu.

 

Komisyonca yapılan çalışmalar sonucu 2017 yılında Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mesleki Yeterlilik Kurslarında (SRC) uygulanacak olan asgari eğitim ders ücreti 20 TL olarak belirlendi. Kurslara katılacak olan adaylar alacağı ders saati sayısına göre kurs ücreti ödeyeceklerdir. 

 

Özel mesleki yeterlilik kursları, Resmi Gazete´de yayımlanan yönetmelikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından Millî Eğitim Bakanlığına devredildi. Kurs merkezlerinin, 31 Aralık 2017´ye kadar belirlenen standartlara dönüşmesi gerekiyor. Dönüşümü gerçekleştirmeyenlerin yetki belgeleri, iptal edilecek ve kurumlar kapatılacak.

 

Mesleki yeterlilik kursları, MEB standartlarına dönüşeceğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Yeni yayımlanan yönetmeliğe göre, kurslarda her bir öğretim programına göre çeşitli ihtisas alanlarına sahip eğitim personeli istihdam edilecek ve eğitimlerin sonundaki sınavlar il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak. Sınavda, kursiyerin başarılı olması halinde sertifika düzenlenecek. Sertifikanın mesleki yeterlilik belgesine dönüştürülmesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca gerçekleştirilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca açılan mevcut mesleki yeterlilik eğitim merkezlerinin 31 Aralık 2017´ye kadar MEB´in belirlediği standartlara dönüşmesi gerekiyor. Dönüşümü gerçekleştirmeyenlerin yetki belgeleri, mevcut kursların ilk onay makamı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca iptal edilecek ve kurumlar kapatılacak.

 

 

Millî Eğitim Bakanlığınca açılacak mesleki yeterlilik kursları ise en az üç dersliğin yanı sıra bakanlıkça belirlenecek diğer standartlara da sahip olması gerekecek ve en az ön lisans mezunu kişilerce açılabilecek. Kursların eğitim ve öğretim faaliyetleri haftanın her günü 9.00-22.00 saatleri arasında devam edebilecek ve hafta içi 2 ile 6, hafta sonları ise en fazla 8 saat eğitim yapılabilecek. Kursa devam zorunlu olup ders saati sayısının 5´de birinden fazla derse devam etmeyenlerin kurstan kayıtları silinecek.. Kursun sosyal güvenlik kurumuna prim ve prime ilişkin borçlarının bulunması halinde ise kursun açılmasına izin verilmeyecek” dedi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.