DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Duvarsız Sınıflar

Duvarsız Sınıflar

İlimiz eğitim adına yaptığı çalışmalardaki başarıları ile adını duyurmaya devam ediyor. Acıpayam Anaokulu hayata geçirdiği “Duvarsız Sınıflar” projesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri”nde bölgesel birincilik ödülü aldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz; Kütahya’da düzenlenen bölgesel ödül töreninden birincilikle dönem Acıpayam Anaokulu proje ekibini kabul etti.

 

Müdürlük makamda gerçekleştirilen ziyarete Acıpayam Anaokulu proje ekibinden Okul Müdürü Raziye İkbal Aksakallı, Müdürü Yardımcısı Özlem Yıldıran Yıldız, öğretmenler Döndü İrem Moralı, Ayşe Nur Özkan, Gülşah Akbulut, Gülçin Tan, Ayşe Akşit, Güllü Ulutaş ile İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Vural katıldı.

 

İlimizi en iyi şekilde temsil ederek Denizli eğitiminin geldiği noktayı bir kez daha ispatlayan değerli meslektaşlarımı kutluyorum diyerek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında 2581 başvuru yapılmıştır. İlk olarak, değerlendiriciler tarafından elektronik ortamda proje raporları değerlendirilmiş, bunun sonucunda 303 çalışma saha ziyaretine kalmıştır. Gerçekleştirilen saha ziyaretlerinin ardından 94 çalışma Bölge Ödülüne layık görülmüştür.

 

Okulumuz,  “DUVARSIZ SINIFLAR” projesiyle "Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri" BÖLGE BİRİNCİLİĞİ ödülünü almıştır. Bölgesel ödül töreni, Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Afyonkarahisar, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak´tan gelen çeşitli kademelerden kurum yöneticileri ve eğitimcilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.” dedi.

 

Projenin nasıl ortaya çıktığını da anlatan Müdür Oğuz “Acıpayam Anaokulu proje ekibimizce yapılan literatür taramasında, mevcut çocuk oyun alanlarının hem nitelik hem de nicelik olarak çocuğun bedensel, ruhsal, bilişsel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda çocukların fiziksel çevrelerinin; erişkinler tarafından kendi istekleri doğrultusunda tasarlandığı, çocukların bu tasarıma yeterince katılmadığı ve gereksinimleri gözetilmediği için, inşa edilen oyun alanları çocuklar için anlamsız ve yetersiz bir hale gelmektedir.

Buradan yola çıkılarak;

 

--Okul bahçesinin, çocukların fikirleri baz alınarak; geri dönüştürülebilen malzemelerle tekrar şekillendirilerek,

--Çocukların doğal bir ortam içinde olmasını sağlayan, farklı duyularına, gelişim alanlarına hitap eden; çocuklarda merak ve ilgi uyandırarak yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştiren, oyun çeşitliliğini arttıran bir eğitim ortamı oluşturmak amacıyla,

 

--Okul içindeki eğitim ortamını bahçeye taşıyarak, geri dönüştürülebilen malzemeler kullanılarak sıfır maliyetle Duvarsız Sınıflar Projesi gerçekleştirilmiştir. Projenin gerçekleştirilmesinde tüm okul personelimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz, stajyer öğrencilerimiz, Acıpayam Belediyesi ve Acıpayam esnafı destek olmuşlardır.” dedi.

 

 02-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-201702-03-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.