DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzün YGS Mesajı

Müdürümüzün YGS Mesajı

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER!

 

Ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sürecinde gerçekleştirilen YGS-LYS sınavlarının I. bölümü olan Yüksek Öğretime Geçiş sınavına 12 Mart 2017 Pazar günü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde gerçekleştirilecek olup halen ortaöğretim kurumlarının 12. sınıflarında öğrenim görmekte olan 12.076 öğrencimiz sınava girecek.  İl genelinde 72 sınav merkezinde 1387 salonda yaklaşık 25.500 aday bir üst öğretim kurumunda arzu ettikleri eğitimi alabilmek için yeteneklerini ortaya koyacaklar.

 

Bir üst öğretim kurumuna girişte son aşama olan üniversite sınavları dönemi artık başlıyor. Nihayet arzu ettiğiniz üniversite ve bölümde öğrenim görmek ve böylece istediğiniz alanda kariyer yapmak için yürüdüğünüz bu yolda; üniversite sınavını geçmek üzere verdiğiniz emeklerin karşılığını nihayet alabileceksiniz. Bu sınavın sizler için ifade ettiği anlamın idrakinde olarak iyi dileklerimizin siz emek sahibi öğrencilerimiz ve ailelerimiz için olduğunuzu bilmenizi istiyorum.

 

Sınavların belli bir konuda performansımızın sınandığı ölçme ve değerlendirme etkinlikleri olarak bir stres yaratma kapasiteleri vardır. Bununla birlikte üniversite sınavları da siz gençlerin kariyer planlarının önemli bir aşaması, aşılması gereken bir yokuş olması ile ayrıca stres kaynağı olabilmekte. Yaptığımız hazırlıklar ile birlikte üniversite sınavlarında göstereceğimiz performansa olan inancımız, yakınlarımızın da desteğiyle bu zorluğu geçerek öğrenciliğinizi bir üst aşamaya taşıyacağınıza inanıyorum. Denizli İl Milli Eğitim Müdürü olarak bu konuda göstereceğiniz performansa olan inancım tamdır.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü olarak ve aynı zamanda bir öğretmen olarak sınav yaklaşırken bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Sınavdan önceki bu süreçte, öğrenim yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarıları düşünün, başarılı olduğunuz zamanları zihninizde canlandırın. Bu görüntüleri belleğinizde canlı tutmak size moral verecektir. Sınav yaklaşırken günlük rutinlerinizi devam ettirin. Sizi aşırı yoracak veya kaygı seviyenizi yükseltecek etkinliklerden uzak durun. Sınav günü ise daha önce girdiğiniz sınavlardaki sınavdan bir gün önce sınava gireceğiniz okulu ve salonu görünüz. Sınav gecesi erken yatıp, uykunuzu tam olarak alınız. Sınav günü sabahında normal bir kahvaltı yapınız. Sınav için gerekli olan belgeleri yanınıza almayı da unutmayınız. Sınava ilişkin yönergeleri dikkatli okuyun, sınavın uygulanmasına yönelik gerekli bilgileri bildiğinizden emin olun.

 

Unutmayın bu sınav, bilginizi ölçen bir araçtır. Sizin kişiliğinizi ölçmez. Sevgili gençler; Siz kazansanız da kazanmasanız da bizim için çok değerlisiniz. Bu sınavı bir yaşam savaşı olarak görmeyin. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilirsiniz.

 

Bu sınav ve bundan sonra karşılaşacağınız tüm sınavlarda siz değerli öğrencilerimize başarılar diliyor, sevgilerimi sunuyorum.

 

 

 

SAYIN VELİLER!

 

Her anne-baba için çocukları en değerli varlıklarıdır. Anne-babaların özellikle bu dönemden itibaren daha titiz ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocukların planlı ve amacına yönelik ders çalışmasının yanında, anne ve babaların davranışlarının da başarıda önemli etkisi bulunmaktadır.

 

Unutmayınız ki; sınavlar aynı zamanda bir fırsattır. Çocuğunuzun bazı alternatiflere yönelik kendini denemesi için bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi sizin sınava doğru, gerçekçi ve sağlıklı biçimde yaklaşmanıza bağlıdır.

 

Sınav; çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin tüm olarak sınanması ve onaylanması değildir. Çocuğunuzun kişiliğinin ya da tümüyle başarısının test edilmesi değildir. Sınav sonucu, sadece o sınavda ölçülmesi hedeflenen bilgi ve yeterlik kapsamıyla sınırlı olarak, o anki performansının bir göstergesidir. Bu sonuç, bize çocuğumuzun kendini geliştirmesi konusunda, eksik ve yetersiz olduğu alanlara yönelik ipuçları sağlayacaktır. Sınav bir denemedir ve her deneme de kendimizi geliştirmede yeni fırsatlar sağlar. Bu anlayışla çocuklarımızın kaygı düzeylerini düşürecek bir yaklaşımla yürüdükleri bu yolda destekçileri olalım.

 

YGS girecek olan gençlerimize ve size tüm yaşantınızda başarılar diliyor, saygılarımı sunuyorum.

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.