DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençlerimiz İçin Spor Her Yerde Olacak

Gençlerimiz İçin Spor Her Yerde Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Nisan 2016 yapılan işbirliği protokolü kapsamında ortaklaşa çalışmalar devam ediyor.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü arasında bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Binasında toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, ilçe milli eğitim müdürleri, halk eğitim merkezi müdürleri, ilçelerdeki beden eğitimi dersi zümre başkanları ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz toplantıya katılan ilçe milli eğitim müdürlerine, halk eğitim merkezi müdürlerine, ilçelerden gelen beden eğitimi dersi zümre başkanlarına ve her daim iş birliği içerisinde olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden gelen kurum müdürlerine teşekkürlerini iletti.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Bugün buraya toplanma amacımız geçtiğimiz Nisan 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında neler yapabiliriz. Biz her daim Gençlik ve Spor Bakanlığıyla İş Birliği içerisindeyiz. Beraber çok güzel işlere imza attık ve atmaya devam edeceğiz. Burada sizlere çok işler düşüyor. Hepinizin emeği büyük ama burada beden eğitimi öğretmenlerimize çok daha büyük işler düşüyor. Hep birlikte yeni bir çağ atlayabiliriz, geleceğimizi kötü alışkanlıklarından uzaklaştırabiliriz”

 

İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu “Geleceğimize yönelik yapabileceğimiz çok şeyler var ve geleceğe dokunmak adına çok farklı şeyler yapmak zorundayız. Milli Eğitim Bakanlığı ile biz çok iyi bir iş birliği içerisindeyiz. Buradan her konuda bize destek veren Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Oğuz’ a ve bizden desteklerini esirgemeyen kurum müdürlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Beden eğitimi öğretmenlerimizin emeği büyük. Türkiye genelinde Denizli ilinde Türkiye 1.si olan öğrencilerimiz var. Bunlar sizlerin sayesinde. Sizden ricam okullarda öğrencilerimizi spora yönlendirelim ve en az bir spor dalında lisans almalarını sağlayalım. Geçtiğimiz aylarda (MEB ve GSB)’nın 81 İl Müdürleri Antalya’da seminerde ortak çalışmalar yaptılar ve önemli kararlar aldılar. Bu çalışmalar önümüzdeki yıllarda faaliyete geçirilecektir. Gelecek dönem için alan taramalarına başlanacak ve (4.,5.,6.,7.,-8. ) sınıf öğrencileri arasında 5.sınıflar öncelikli olacak şekilde çalışmalara başlayacağız.” dedi.

 

Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürümüz Mahmut Oğuz Denizli’ye bir müjde verdi. Tematik Spor Liseleri açılacağını, bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

 

Protokol konuşmalarının ardından Pamukkale Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Zafer Akçay İl Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili slayt sunumu yaptı. Sonrasında İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erdinç Akkaya toplantıya katılanlara Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ilgili bilgilendirme slayt sunumu yaptı.

 

Protokolün kapsamı;

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Protokol kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait tesisler okul dışı zamanlarda gençlik ve spor faaliyetlerinde kullanılacak. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı insan kaynağı ve tesisleri de Milli Eğitim Bakanlığı’nın faaliyetlerinde kullanılabilecek. İki bakanlık arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ortaokul 5´inci sınıflarda tüm öğrenciler yetenek testinden geçirilecek. Bu kapsamda 8 yıl içerisinde bütün öğrencilerin en az bir spor branşında lisans alması hedefleniyor. Yetenekleri doğrultusunda eğitim alan öğrenciler, eğitimleriyle ilgili kapsamlı bir değerlendirmeye alınacak, 8´inci sınıfta ise gerekli yönlendirmeler yapılacak.

14-03-201714-03-2017

 

 

Protokolle, öğrencilerin sportif, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi hedefleniyor. Protokol Milli Eğitim Bakanlığı eğitim kurumlarında, gençlik ve spor kulüplerinin kurulması ve desteklenmesini de öngörüyor. MEB bünyesinde görev yapan öğretmen ve diğer eğiticiler, ücreti Gençlik ve Spor Bakanlığınca ödenmek kaydı ile bakanlık bünyesinde yürütülen faaliyetlerde ve kurslarda görevlendirilebilecek. Protokole göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde MEB işbirliğiyle gerçekleştirilecek eğitim ve kursların MEB bünyesinde gerçekleştirilen eğitimler ve kurslar olarak kabul edilmesine dair mevzuat altyapısı hazırlanacak. Protokole göre ayrıca, nüfus ve sporcu başarıları dikkate alınarak illerde tematik spor liseleri de açılacak.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.