DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Liseler Kariyer Günü Etkinliği Yapıldı

Mesleki ve Teknik Liseler Kariyer Günü Etkinliği Yapıldı

Ülkemizin gelişmekte olan sanayi alanında her geçen gün mesleki eğitimin değeri bir kat daha artmakta. Bununla doğru orantılı olarak nitelikli eleman ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

 

Bu bağlamda Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cafer Sadık Abalıoğlu İşbirliğinde ilimizde mesleki ve teknik liseler kariyer günü düzenlendi.

 

Pamukkale Gülay Kaynak Sarıkaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Sanayi Odası Başkanı ve Erbakır A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Keçeci, Cafer Sadık Abalıoğlu Vakfı Başkanı ve Erbakır A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Abalıoğlu, Gamateks A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aydınlı, Kaynak Group A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaynak, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve misafirler katıldı.

 

Programında açılış konuşmasında Cafer Sadık Abalıoğlu Vakfı Başkanı ve Erbakır A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Abalıoğlu “Sanayinin ülkenin gelişmesi için en büyük motordur ve motorun kalbi de mesleki eğitimdir” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Geleceğimize yön vermek istiyorsak önceliğimiz mesleki eğitim olmalıdır. Bugün sanayici ve iş adamlarımızın ekseriyeti meslek liselidir.  İlimizde 55 mesleki eğitim okulumuzda 20 bin civarında öğrencimiz eğitim görmektedir. Öğrencilerimizin ortaöğretimde eğitim görenlere oranı %30’lar civarındadır. Gelişmiş ülkelerde bu oran %60’lardadır. Mesleki eğitimde en büyük handikabımız öğrencilerimizin masa başı işlerde çalışmak istemeleridir. Geçtiğimiz ay içerisinde Müsteşar Yardımcımız ve genel müdürümüzün katılımı ile yaptığımız toplantıda çok güzel noktalara değinildi. Aranan nitelikli elemanı yetiştirebilmek için sanayi ile bütünleşmemiz gerekiyor. Teorikte çok iyiyiz ama uygulamada güçsüz yanlarımız var. Meslek liselerimizi sanayicilerimizle birlikte güçlendirmek istiyoruz. Sevgili gençler sizler mesleki eğitimden mezun olduğunuzda kolunuzda altın bileziğiniz oluyor. Bu güzel günün hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Denizli Vali Yardımcısı Hakkı Ünal konuşmasında “Bizlerin öğrenciliği döneminde de meslek liseleri arka plandaydı. Ama bugün şunu görüyoruz ki öğrencilerin ilk tercihinin meslek liseleri olması gerekmektedir. Sizler meslek liselerini tercih ederek çok doğru yapmış insanlarsınız. Sizleri kutluyorum. Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda mesleki eğitimde ciddi çalışmalar ve faaliyetler yaptı” dedi.

 

Vali yardımcısının konuşmasının ardından Denizli Bagalit Kalıp Sanayi Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Faruk İnceoğlu, Erbakır A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Keçeci ve Erbakır A.Ş. Mühendislerinden Arslan Kahraman ve  Ufuk Selçuk; misafir ve öğrencilerle deneyimlerini paylaştı.

 

Program bitiminde konferans salonu çıkışına stant kuran 18 Denizli firması öğrencilere ve misafirlere kurumlarını tanıtarak, öğrencilerden staj başvurularını aldı.

 

 07-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-201707-04-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.