DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Müdürleri ile Öz Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki Eğitim Müdürleri ile Öz Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Pamukkale Gülay Kaynak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ev sahipliğini yaptığı “Mesleki Eğitim Öz Değerlendirme Toplantısı”na İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Azmi Koçoğlu ve il genelinde yer alan Mesleki ve Teknik Eğitim okul ve kurum müdürleri katıldı.

 

2013-2014 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Öz Değerlendirme (İç Kalite Kontrol Sistemi)” kapsamı her geçen gün genişletilerek 2016-2017 eğitim öğretim yılı itibariyle Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı tüm okul ve kurumlarda uygulanmaya başlanmıştır. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Pamukkale ilçesi Gülmay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Merkezefendi ilçesi İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde pilot olarak başlatılan uygulama günümüzde tüm Mesleki ve Teknik Eğitim okul ve kurumlarımızda yürütülmektedir.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “ Mesleki eğitimin tanıtılmasına çok önem veriyoruz. Bizler ne kadar üzerinde duruyor isek Sayın Valimizde iki kat üzerinde durduğunu bilmenizi isterim. Mesleki eğitimin tanıtılması için eğitimciler olarak, bu işin uzmanları olarak hep birlikte çalışmalar yapmamız gerekiyor.

 

Üzerinde özellikle durduğumuz bazı konular var. Birinci önceliğimiz Meslek Liselerinin tanıtımı ile ilgili olarak neler yapabiliriz. Bizler Mesleki Eğitimin tanıtım ile ilgili olarak gerekli bazı çalışmalar başlattık. TEOG sınavına girecek olan 8. Sınıf öğrencilerine gerekli bilgilendirmenin yapılması çok büyük önem arz ediyor. Bu öğrencileri yönlendirecek olan sizlersiniz. Mesleki eğitime teşvik konusunda yeni çalışmalarda başlatıyoruz. 8. Sınıf öğrencilerin Mesleki Eğitime devam etmeleri durumunda öğrencilere destek uygulamaları hayata geçirmek istiyoruz.

 

Bir diğer konuda okulların donatımı konusudur. Okullardaki donatımın eksiklerinin giderilmesi konusunda sizlere de çok iş düşüyor bizlere de çok iş düşüyor. El birliği ile çok daha yüksek seviyelere çıkaracak, okullarımızı son model teknoloji ile donatacağız.

 

Her zaman üzerinde durduğumuz konulardan biride anne-babalar ve okul ile sektör eşleştirmesidir. Çıtamızı yükseltebilmemiz adına diyaloglarımızın çok sağlam temellerde olması gerekir.

 

Belirtmek istediğim bir diğer konuda okullarda her zaman yaptığımız görev olan Eğitim konusudur. Başarılı bir eğitim için, daha yukarılara çıkabilmemiz için merdivenin sağlam basamaklarına ihtiyacımız var. Bunu da sizlerin en iyi şekilde başaracağınıza inanıyorum. Bu başarıyı elde etmek için mesleki derslerin yanında kültür derslerine de yoğunluk verilmesi gerekiyor. Tüm derslerden verim alabilmek adına neler yapacağımızı araştırmamız gereklidir.

 

En önemli konulardan biride kitap okuma alışkanlığıdır. Mesleki eğitimde kitap okuma alışkanlığını kazandırabilirsek başarıyı % 50 halletmiş oluruz.

 

Mesleki eğitim okulları olarak aranızdaki diyaloğun çok güzel olması gerekir. Birbirinizle olan görüşmelerinizde yeni fikirler ortaya çıkabilir. Başarı adına bir proje geliştirip öğrencilerinizle üzerinde durmanızı istiyoruz. Bir okul diğer okulu ziyaret etsin, atölyelerini görsün, birbirinin okullarını tanısınlar.

 

El birliği ile Mesleki Eğitimde başarıyı çok daha yükseklere çıkaracağımıza inanıyorum. Sizlere olan inancım büyüktür. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

 

Konuşmasının ardından okul müdürlerinin sorularını alan Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz sorunları ve önerileri dinledi.

 

05-05-201705-05-201705-05-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.