DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sevindik-Sümer Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

Sevindik-Sümer Anaokulu Törenle Hizmete Açıldı

Merkezefendi Belediyesi tarafından Sümer ve Sevindik Mahallelerine hitap edecek olan 6 derslikli Anaokulunun açılışı Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ın da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

 

Açılış törenine; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, davetliler ile öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

 

Tören minik öğrencilerin zeybek gösterisiyle başladı. Ardından da saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Denizli’nin en güzel anaokulunun açılışına hoş geldiniz. Sayın Valim Merkezefendi bir eğitim ilçesidir. Eskiden beri bir gerçeğin altını çizmemiz lazım ki Merkezefendi ilçemiz eğitimde bir markadır. Hem akademik başarı anlamında hem sportif başarı anlamında hem  TEOG sınavlarında hem de üniversite sınavlarında sadece Denizli’de değil Türkiye’de ilk 3’tedir ya da ilk 5’tedir. Bu başarının bizler için sürdürülebilir ve kalıcı olması çok çok önemli” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır. İlimizde Resmi ve Özel Anaokulu sayımız 82, 9462 öğrencimizde eğitim görmektedir.

 

Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan platformdur. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar.

 

Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Olumlu yada olumsuz anlamda verilen her şey, onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkilemektedir.

 

3 yaşına kadar bir çocuğun beyni bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalışır, 6 yaşına kadar bir profesörden 2 kat hızlıdır. Yapılan tüm uluslararası araştırmalar ve uygulanan testler göstermektedir ki 0-6 yaş grubunda, gelişim düzeyinde okul öncesi eğitimi almış çocukların, akademik programlarda eğitim almış olanlara göre 1. sınıf başarı düzeyleri daha yüksektir ve okuma yazmaya daha hızlı geçmektedirler.12 yaşında IQ değerleri 5 puan daha yüksektir, 15 yaşında yetenek sınavlarında % 90 -100 arası başarı sağlarlar. % 65’i liseyi, % 45’i üniversiteyi sorunsuz kazanır ve bitirir. Yetişkin olduklarında dış dünyayla kolay ve sağlıklı iletişim kuran, sosyal insanlar olurlar.

 

 

Okul öncesi eğitim kurumları; toplumun temel yapısını oluşturan

 

* Saygı,sevgi,

* Paylaşma, iş bölümü,

* Sorumluluk

* Sosyal çevre oluşturma açısından çocuğu geleceğe hazırlayan en güvenli ortamdır.

 

Bilindiği gibi, 3 ile 6 yaş arası çocukta pek çok gelişimsel değişmenin yaşandığı yıllardır. Normal gelişim gösteren bir çocuk, 6 yaş civarında pek çok motor becerileri kazanmış, çeşitli fiziksel becerilerini kullanmaya başlamıştır.

 

Türkiye genelinde ortalama okul öncesi okullaşma oranı %15 tir. Bu son derece çarpıcı bir orandır. Diğer Ülkelerle karşılaştırıldığı zaman durum daha net olarak anlaşılmaktadır. Avrupa’daki bir çok ülkede bu oran %100’dür.

 

Okulöncesi eğitiminin desteklenmesi için sonuç olarak şunları söyleyebiliriz: Aile ve eğitimci işbirliği ile gerçekleşen okulöncesi eğitim; çocuğun daha yaratıcı, ileriyi görebilen, yeni ürünler yaratabilen ve çevresini kendi amaçları için yönlendirebilen özerk bir birey olarak yetişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak ise törende yaptığı konuşmada, geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olacak çocukların böyle okullarda yetişeceğini ifade etti. Vali Altıparmak konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Merkezefendi Belediye Başkanımız Muhammet Subaşıoğlu’na eğitime verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Eğitim, güvenlik, sağlık ve daha birçok konuda kamu hizmetlerinin yürütülmesinde seçmenlerinin öncelikli ihtiyaçlarına belediye bütçesinden öncelikli olarak yer ayırması fevkalade anlam ifade ediyor. Diğer belediyelerde de aynı. Anaokulu eğitimi alanlar daha başarılı oluyor. Tekli eğitime geçmek için özellikle geniş olan okul bahçelerine bir anaokulu yaptırılmasını istedik. Fevkalade konforlu ve güzel bir okul. İnşallah hayırlı uğurlu olur. Bu çerçevede emeği geçen Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ve ekibine, takip eden Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’a teşekkür ediyorum. İnşallah öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz bu okula sahip çıkarlar. Geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olacak çocuklarımızın bu okulda yetişmelerini sağlamış olacağız.”

 

 

Yapılan konuşmaların ardından Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu’na plaket verdi. Ardından da açılış törenine geçildi. Kurdele kesimi sonrası protokol üyeleri okulu gezdi. Vali Altıparmak gezdiği sınıflarda öğrencilerle bir araya gelerek onlarla sohbet etti.

 

17-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-201717-05-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.