DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Hamlesi Başlıyor

Mesleki Eğitim Hamlesi Başlıyor

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, ilçe milli eğitim müdürleri ile bir araya geldi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Müdür Yardımcısı Şener Bayram, Şube Müdürü Azmi Koçoğlu ve 19 ilçe milli eğitim müdürü hazır bulundu.

 

Yoğun bir gündemle başlayan toplantının en önemli başlığını Milli Eğitim Bakanlığınca çıraklık eğitiminin örgün eğitim kapsamına alınmasının ardından mesleki eğitimde reform niteliğindeki değişikliklerin kamuoyuna tanıtılması amacıyla 81 ilde mesleki eğitim tanıtım faaliyetleri başlatılacak olması oluşturdu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz toplantıda yaptığı değerlendirmede; “Mesleki eğitimin ortaokul son sınıf öğrencilerine tanıtılması çalışmalarında girilmedik son sınıf bırakmayacaklarını belirtti.

 

2016-2017 eğitim öğretim yılında başlanılan “Değerler Eğitiminde” gelinen son noktaya değinirken; tüm çalışmaların raporlaştırılarak, öğrenciler üzerinde ki olumlu etkilerinin değerlendirileceğini söyledi.

 

Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimi çalışmalarına da değinen Müdür Oğuz, ilimizde farklı ülkelerden gelen öğrenim çağındaki çocukların eğitimi önem arz ediyor. Ülkemize uyumları ve eğitim hayatlarına devam etmeleri için bu çocukların tespiti ve eğitimi üzerinde yoğunlaşıyoruz.

 

Ayrıca parçalanmış ailelerin çocuklarının hayattan kopmamaları ve geleceklerini daha güzelleştirmek adına geliştirdiğimiz projemiz var. Bu projemizin adı “Veli Öğretmenim”dir. Projede önemle üzerinde durduğumuz noktalardan birisi öksüz çocuğumuza kadın öğretmen, yetim çocuğumuza erkek öğretmen velilik yapacak.  

 

 “İl Eğitim Tarihi Müzesi” oluşturacaklarına da değinen Müdür Oğuz, bu müzede ilimizin eğitim öğretimle ilgili tarihini yansıtacağız” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un yaptığı değerlendirmenin ardından Müdür Yardımcısı Şener Bayram ve Şube Müdürü Azmi Koçoğlu eğitim çalışmaları ile ilgili konularda bilgilendirmelerde bulundu.

 

Milli Eğitim Bakanlığından gönderilen Genelgede; çırak öğrencilerin Ahilik kültüründen gelen usta-çırak ilişkisiyle mesleklerini daha iyi öğrenmelerinin yolunun açıldığı, mesleki ve teknik eğitimde yapılan bu değişikliklerin kamuoyu ile paylaşılması, farkındalık oluşturulması için çıraklık eğitimi tanıtım kampanyası düzenlendiği bildirildi.

 

Materyaller 81 ile gönderildi

Bu kapsamda hazırlanan bez afiş, afiş, bilboard, el broşürü ve kamu spotu gibi materyaller valiliklere gönderildi.

 

Kampanya çerçevesinde, kurum ve kuruluşlara gönderilen tanıtım materyallerinin dağıtımı yapılarak bunlar uygun yerlere asılacak.

 

Mesleki eğitim merkezi programı uygulayan mesleki ile teknik ortaöğretim kurumlarının tanıtım iş ve işlemleri, valilik ve kaymakamlıkların koordinasyonunda, il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri mesleki ve teknik eğitim şubeleri tarafından yürütülecek.

 

Ortaokul müdürlüklerince, okul rehber öğretmenlerinin bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları kapsamında 8´inci sınıf öğrenci ile velilerine yönelik olarak tanıtım ve yönlendirme programları düzenlenerek, el broşürleri dağıtılacak.

 

 

Tanıtım, yönlendirme ve mesleki rehberlik çalışmalarında, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün "http://www.megep.meb.gov.tr/?page=alanDal" web adresindeki bilgi ve dokümanlar ile "http://mbs.meb.gov.tr/" adresinde yayımlanan Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi´nden faydalanılacak.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.