DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkçe Öğreniyorum Mutlu Yaşıyorum

Türkçe Öğreniyorum Mutlu Yaşıyorum

Ülkelerinde ki savaş ve ekonomik şartlardan dolayı ülkemize sığınan, eğitimlerine ara vermiş veya hiç başlayamamış yabancı uyruklu çocuklar ve yetişkinlerin, özellikle eğitim ve sağlık alanlarında sorunlarını daha iyi anlatabilmeleri amacıyla 19 ilçenin Halk Eğitim Merkezlerinde Türkçe kursları açılacak.

 

Yabancı uyruklu çocukların eğitim ortamlarına uyumlarının sağlanmasında suçlama, dışlama ve ayrıma maruz kalmamaları için öğretmen, okul yöneticileri ve diğer personellere farkındalığın artırılması amacıyla hizmet içi eğitimler verilmişti. Bu eğitimlerin yanı sıra Denizli’deki tüm ilçelerin Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından; konuşma seviyesi olan “A-1” ve okuma ve yazma seviyesi olan “A-2” olarak adlandırılan kurslar açılarak çocuk ve yetişkinlere temel seviye Türkçe dersleri verilecek.

 

Toplam 320 saat olacak olan Türkçe dersler için yabancı uyruklu çocuklar ve yetişkinler muhtarlıklar ve ya Halk Eğitim Merkezlerine başvurabilecek. Verilecek Türkçe dersler sonrası yabancı uyruklular başta eğitim ve sağlık olmak üzere sosyal hayattaki bir çok alanda sorunlarını Türkçe olarak anlatıp anlayabilecekler.

 

Daha öncede; öğrencilerin Türkçeyi yaşayarak öğrenmeleri için Türkçe dil becerisi zayıf olan öğrencilerin sınıflara dengeli dağıtılmasına özen gösterilerek, diğer akranlarıyla kaynaşmaları için gerekli çalışmalar yapılmıştı.

 

İlimizdeki yabancı uyruklu öğrenci sayıları ise şu şekildedir;

 

2015-2016

2016-2017

Toplam = 504 öğrenci

Toplam = 1585 öğrenci

 

 

 

Denizli Toplam Öğrenci Sayısı

OKUL ÖNCESİ:

89

İLKOKUL

983

ORTAOKUL

407

LİSE

106

TOPLAM

1585

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.