DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı Yapıldı

Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı Yapıldı

Türkiye’de Geçici Koruma Altında Bulunan Suriyeli Öğrencilere Yönelik Din Öğretimi Çalıştayı Merkezefendi Gültepe İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi.

 

Çalıştaya; Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Şaban Altınsuyu ile 51 imam hatip ortaokulu ve lise müdürleri katıldı.

 

Çalıştayda ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeliler arasında İmam Hatip Okulları hakkında farkındalığı artırmak ve bu konuda yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “Suriyeli öğrencilerin eğitim hayatları hakkında yapılacak işlemler ve imam hatip okullarına yönlendirilmesi ile ilgili bir çalıştay gerçekleştireceğiz. İlimizde ortaokul ve lise olmak üzere 51 adet imam hatip okulumuz var. İlimizde kayıtlı 868 Suriyeli öğrenci mevcut. Bu öğrencilerin imam hatip okullarına yönlendirilmesi için çalışma yapacağız “ dedi.

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Ahmet Gündüz; “Bizler hiçbir menfaat gözetmeden, kardeş elini uzatan bir ülke olarak, özelde Suriyeli göçmenlere, genelde ise dünya ülkelerine yaptıklarımızı doğru bir şekilde anlatmalıyız” dedi.

 

Gündüz konuşmasının devamında;  Suriyeli öğrencilerin eğitimlerine yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan çalışmalardan bahsederek; gelecek eğitim öğretim yılında Suriyeli öğrencilerin imam hatiplere erişimlerin, arzu edilen hedefe ulaşacağını vurguladı. 2016-2017 eğitim öğretim yılında 833 bin olarak gerçekleşen kayıtlı Suriyeli çağ nüfusunun, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde bir milyon civarında gerçekleşmesinin beklendiğini, Suriyelilerin hem Türkçe hem de kendi kültürlerini öğretecek materyallerin hazırlandığını ve yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerle buluşacağını belirtti.

 

 

03-08-201703-08-2017

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.