DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

11 SORUDA TEOG NAKİL SÜRECİ

11 SORUDA TEOG NAKİL SÜRECİ

1)          Kimler nakil başvurusunda bulunabilir?

 

-          Herhangi bir okula yerleşsin ya da yerleşmesin tüm öğrenciler isterlerse nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

 

2-      Nakil tercihleri için nereye başvurulacaktır?

 

-          Öğrenci velileri herhangi bir ortaokula giderek nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

 

3-      Nakil sürecinde hangi okullar tercih edilebilecektir?

 

-     Nakil sürecinde en az 1 en fazla 3 okul olmak üzere istenilen tüm liseler tercih edilebilecektir.

 

4-      Nakil başvurusunda bulunmak istediğiniz lisede boş kontenjan bulunmak zorunda mıdır? Nakil başvurusunda puan şartı aranacak mı?

 

-       Hayır. Elbette bir lisede boş kontenjan bulunması durumunda oraya yerleşme ihtimaliniz artacaktır. Fakat bir liseye nakil başvurusunda bulunmanız için boş kontenjan olması şart değildir. Zira oradan da başka okullara nakil olmak isteyen öğrenciler olabilecektir ve böylece o okula yerleşme ihtimaliniz ortaya çıkacaktır.

 

5-       Okulların boş kontenjanları ne zaman ve nereden öğrenilebilecektir?

 

-          14 Ağustos’tan başlamak üzere üç hafta boyunca her pazartesi günü e-okul üzerinden liselerin boş kontenjanları ve taban puanları öğrenilebilecektir.

 

6-       Kaç defa nakil başvurusunda bulunulabilecektir?

 

-          14-18 ağustos, 21-25 Ağustos, 28 Ağustos- 6 Eylül olmak üzere toplam üç nakil dönemi olacaktır. Yani üç hafta peş peşe nakil başvuruları pazartesi başlayıp cuma günü sona erecek, sonuçları ise bir sonra ki pazartesi günü açıklanacaktır.

 

7-      Bir öğrenci üç nakil döneminde de başvuruda bulunabilir mi?

 

-          Evet öğrenci isterse üç nakil döneminde de şansını deneyebilir. Her tercih döneminde tercihlerini değiştirebilir.

 

8-      Nakil sürecinde herhangi bir okula yerleşemeyen bir öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okula devam edebilir mi?

 

-          Evet nakil süreci sonunda istediği bir okula yerleşemeyen öğrenci ilk tercihlerde kazanmış olduğu okuluna devam edecektir. Yani açıkta kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

 

9-      İlk tercihlerde ve nakil sürecinde herhangi bir durum okula yerleşemeyen bir öğrencinin durumu ne olabilir?

 

-          Bu öğrenciler 11-14 eylül tarihleri arasında bulundukları ilçenin milli eğitim müdürlüklerine başvurarak düşük puanlı bir liseye yerleştirilmiş olacaklardır ya da isterlerse açık öğretim lisesine kayıt yapabileceklerdir.

 

10-  Öğrencilerin yerleştirildikleri okula gidip kayıt yaptırmaları gerekir mi?

 

-          Kayıtlar sistem üzerinden otomatik yapılacağından öğrencilerin ayrıca kayıt yaptırmalarına gerek yoktur ancak okul hakkında bilgi alınması için yeni okullarını ziyaret etmeleri faydalı olacaktır.

 

11-  Daha önce özel okula gideceği için tercih yapmayan öğrenciler de nakil başvurusunda bulunabilecektir.

 

 İlgililere önemle duyurulur!

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.