DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

9.Sınıflar da Uyum Programına Alınıyor

9.Sınıflar da Uyum Programına Alınıyor

Millî Eğitim Bakanlığınca 2006-2007 eğitim öğretim yılında başlatılan; okul öncesi, ilkokul 1.sınıf ve ortaokul 5. sınıf öğrencilerine eğitim öğretim yılı başlamadan bir hafta önce yapılmakta olan Uyum Programı uygulaması devam etmektedir.

 

2017-2018 eğitim öğretim yılında MEB Ortaöğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne Bağlı Liselerin (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi) 9. sınıf öğrencileri de Uyum Programı uygulaması kapsamına alındı.

 

İlimizde bu öğretim yılında 13.400 okul öncesi öğrencisi, 13.100 ilkokul birinci sınıf öğrencisi,  14.000 ortaokul birinci sınıf öğrencisi ile 9.600 Ortaöğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne Bağlı Liselerin (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Spor Lisesi) birinci sınıf öğrencisi 11-15 Eylül 2017 tarihlerinde uyum programına katılacaklar.

 

Ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretime başlayan hazırlık ve 9 uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalan öğrencilerin; öğrenim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilere yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunacak becerilerin kazandırılması ve koruyucu bir eğitim ortamının oluşturulması amaçlarıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde Ortaöğretime Uyum Programı Uygulama Kılavuzu geliştirildi.

 

Ortaöğretime Uyum Programı okullarda; okul yöneticileri ve rehber öğretmeni koordinasyonunda, hazırlık, 9. sınıf rehber öğretmenleri ve belletici öğretmenler tarafından, branş öğretmenlerinin de desteği ile 2017-2018 eğitim öğretim yılı başlangıcında uygulanacaktır.

 

Ortaöğretime Uyum Programı kapsamında hazırlanan set içerisinde Uyum Etkinlikleri’nin yanı sıra Mevzuat ile Gençlerde Hijyen ve Cilt Sağlığı, Beslenme ve İlk Yardım El Kitabı da yer almakta. Milli Eğitim Bakanlığı Resmi Web sitesi üzerinden dokümanlara ulaşılabilmektedir.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.