DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesinde Montessori Metodu Yaygınlaşıyor

Okul Öncesinde Montessori Metodu Yaygınlaşıyor

Devlet Anaokullarında bir ilki gerçekleştirerek yüzyılın eğitimi olan “MONTESSORİ METODU” nu Fahri Akçakoca Anaokulunda uygulayan Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü metodun tüm anaokullarında uygulanması için düğmeye bastı.

 

Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu ve Servergazi İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilen seminerlere il genelinde görev yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri katıldı.

 

Seminerin ilk gününde Pamukkale Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda ki eğitimlere katılarak okul öncesi öğretmenlere seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk günlerinde eğitimde yeni bir basamağa basmanın heyecanı içindeyiz. Yeni bir metodu tanıtmak için bir aradayız. Montessori uygulaması dünya çapında bir metot. Bugünden itibaren okulöncesi eğitimi veren tüm okullarımızda uygulamayı hayata geçirme çabası içerisinde olacağız.

 

Okullarımızın yapısı, öğretmenlerimizin niteliği, okul aile birliklerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın eğitime katkısı ile eğitimde üst seviyelerdeyiz. Denizli olarak eğitimi sadece ders ve sınav başarısı ile değil çok yönlü olarak ele almaktayız. Bundan mütevellit değerler eğitimine özen gösteriyor ve önemsiyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılı ile 51 alanda müfredat değişimi var. Tüm gayretlerimizle entegrasyon çalışmalarımızı yapmaktayız.

 

Yaz tatili döneminde tüm kurumlarımız adeta arı gibi çalışarak yeni eğitim öğretim yılı çalışmalarını tamamladılar. Yeni eğitim öğretim yılında ilimiz eğitimine 25 yeni okul kazandırdık. Okul öncesi okullaşma oranlarında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Hedefimiz %100 okullaşmayı yakalamak.

 

Okullarımızda güvenli eğitim alanları oluşturduk. Yavrularımız eğitim kurumlarına girdiği andan ailelerinin yanına gidinceye kadar bizlerin kanatları altında güvenli şekilde eğitimlerine devam sürdürmektedirler. Yeni eğitim öğretim yılının camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

 

İki günlük seminerler sürecinde Montessori Metodu Eğitmeni Esra Keleşer ve  Fahri Akçakoca Anaokulu Öğretmeni Sema Şahin tarafından okul öncesi öğretenlerine Montessori Metodu tanıtıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz metodun yaygınlaştırılmasında büyük emeği geçen Esra Keleşer ile Sema Şahin’e program sonunda çiçek takdim etti.

 

 

Montessori Metodu Nedir?

Montessori metodu başarıyı geleneksel yarışmacı tutumla desteklemek yerine çocuğun BİREYSEL ilerleyişi ve gelişimine odaklanır. Farklı yaş gruplarının bir arada olması işbirliğini ve birbirlerine yardımcı olmalarını desteklerken hiyerarşik düzeni de ortadan kaldırmış olur. Çocuklar için özel eğitici materyaller bulunduran Montessori sisteminde, günlük hayat alıştırmalarına ağırlık verilir. Montessori metodu çocukların toplum hayatına dahil edilmesi gerektiğini ve ‘Sen yapamazsın, Sen bırak, ben yaparım’ vb. cümlelerin çocuklara fazlasıyla zarar verdiğini savunur. Çocuklara yapılan ‘gereksiz yardımın’ onların gelişimine destek olmaktan çok zarar verdiği bilinciyle uygulanan Montessori yaklaşımı, çocukları zorlamadan, anlayarak öğrenmelerine olanak sağlar.

 

 

14-09-201714-09-201714-09-201714-09-201714-09-201714-09-201714-09-2017

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.