DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Vali Hasan Karahan Çaldı

Yeni Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ders Zilini Vali Hasan Karahan Çaldı

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı, Vali Hasan Karahan’ın katıldığı İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesinde düzenlenen açılış töreni ile başladı.  Yeni Yılın ilk ders zilini Valimiz Hasan Karahan çaldı. 

 

Törene; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Hayırsever İşadamı İbrahim Cinkaya ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, öğrenciler tarafından halk oyunu gösterileri sunuldu, şiirler okundu. Daha sonra 12. sınıf öğrencileri, 9. sınıf öğrencilerine ‘Okulumuza Hoş geldiniz’ diyerek sınıflarına çıkardılar.

 

Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı başlangıcı olan bu günde bizlerde en az çocuklarımız kadar heyecan, coşku ve sevinç içerisindeyiz.

 

Öncelikle bu güzel, modern Sosyal bilimler Lisemizi bize yaptırıp eğitim camiasına bağışlayan Değerli İbrahim Cinkaya ailesine ve şahsında tüm hayırseverlerimize kurumum adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım. İyi ki varsınız CİNKAYA Ailesi. İyi ki varsınız İbrahim CİNKAYA ve Denizli Hayırseverleri.

 

Sayın Valim,

Bu öğretim yılına; 1064 okul ve kurumumuzla, 9708 Derslik, 184.097 öğrencimiz ve 14.135 öğretmenimiz ile yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz.   

 

Biliyoruz ki milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için birinci şart eğitimdir.

Genç nüfusu ile dikkat çeken ülkemizin yarınlarının daha aydınlık olması için en değerli varlığımız olan çocuklarımızın, gençlerimizin, öncelikle; milli ve manevi değerleri güçlü, vatanını, milletini, bayrağını seven, uluslararası yapılanmaları özümsemiş, dünyada yaşananları yorumlama becerisine sahip, bilim, teknoloji, kültür ve sanat alanlarındaki gelişmelere duyarlı insanlar olmaları hepimizin ortak hedefidir. 

 

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler,

 

Bizim medeniyetimiz, öksüz bir medeniyet değil, köksüz bir medeniyet değil, tam tersine bizim medeniyetimizi, kökü ilme, irfana, hikmete, bilgiye, öğrenmeye ve öğretmeye dayalı bir medeniyet. Biz, ´bana bir harf öğretenin kölesi olurum´ diyen bir medeniyetin mensuplarıyız, çocuklarıyız.

 

Yazıyı kutsal gören, okumayı yücelten, okumuş insanlara her zaman hürmetle yaklaşan bir kültürün mensuplarıyız. Öğretmenine, mektubunu yazarken, ´varlık nedenim´ diye başlayan mektuplar gördüm. Biz böyle bir medeniyetten geliyoruz. Dolayısıyla öğrencisi ile öğretmeni arasında bu diyaloğu kurabilmiş bir medeniyet.

 

Başka ülkelerde, başka milletlerde, başka medeniyetlerde göremeyeceğiz ölçüde bilim ve sanatı önemseyen bir gelenekten geliyoruz biz. Bizim eğitim yarışında geri kalmamız, akla da mantığa da sahip olduğumuz tarihi mirasa da aykırıdır, terstir. Bu kadar zeki insanlara, genç ve dinamik bir nüfusa sahip bir ülke, en iyi okullara, en iyi eğitim imkânlarına ve okullara sahip olmalıdır, diye düşünüyorum.

 

Akif´in dediği gibi şunu unutmayın:

 İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?

Ne çok söyle, ne büyük söyle, yiğit işte gerek

Lafı bol, karnı geniş soyları taklit etme

Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek´.

Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’UN Asım nesli” dediği gençlik, nasıl bir gençlik ve ne gibi özellikleri olmalıdır:

“Asımın nesli…”

-Bedenen ve ruhen sıhhatli, kuvvetli ve dayanıklıdır. Boş zamanlarında kitap okur sporla meşgul olur.

-Yiğittir, cesur ve merttir. Dini, vatanı ve milleti için savaştan çekinmez. Bu uğurda ölürse şehit olacağına inanır. O’nun için şehitlik en yüksek ve şerefli mertebedir.

“ASIM NESLİ” gibi..

Asım Nesli demiştim ya… Nesilmiş gerçek,

İşte, çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek.

 

Bugünün Türkiye’sinde işte bu şekilde bir gençlik... Şikâyet ettiğiniz her şeyi gelecekte değiştirmek sizlerin ellerinde. Şikâyet etmek yerine karanlığa bir mum yakmak sizlerin ellerinde.  Okulunuzun bütün imkânları, sizlerin daha iyi yetişmesi için, yani sizin içindir. Bu güzel okulu Cinkaya Ailesi sizlere geleceğe iyi hazırlanmanız için Milli Eğitime bağışladı.

 

Kıymetli Veliler,

Sizlere ihtiyacımız var. Sizin bu memleketin ve bayrağımızın sevdalısı olduğunuzu biliyoruz.

Öğrenci ve öğretmenlerimizi okullarda yalnız bırakmayacağınıza olan inancımla okullarda ve öğrenme ortamlarında vereceğiniz destek ve katkılardan dolayı şimdiden sizlere teşekkür etmek istiyorum. Eğitim çok bileşenli bir yürüyüştür ve kendimizi bu konuda sorumluluktan sıyrılmadan dört elle çocuğun eğitimine adadığımızda, bunun katkısını ilk görecek olan anne - baba olarak yine bizler olacağız.

 

 

Başöğretmen Atatürk´ün ; "Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" diye hitap ettiği değerli Yönetici ve Öğretmenlerimiz;

 

Dünyada ve ülkemizde yaşanan sosyokültürel, bilimsel ve teknolojik gelişmeler, Toplumların teknoloji çağından bilgi çağına doğru geçmesiyle son yıllarda meydana gelen bilimsel, teknolojik, sosyal değişim ve gelişmeler ekseninde toplumun geleceğin üyelerinden beklentileri de farklılaşmıştır. Bu gelişme ve ilerlemeler öğrencilere temel bilgi ve becerilerin yanı sıra eleştirel düşünme, özgün düşünme, araştırma yapma, sorun çözme gibi bilişsel; toplumsal ve kültürel katılım, girişimcilik, iletişim kurma, empati kurma gibi sosyal; öz denetim, öz güven, kararlılık, liderlik gibi kişisel yeterlilik ve becerilerin kazandırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu durum, gelecek nesillerin daha donanımlı bir şekilde yetişmesi için müfredatların yenilenmesi ihtiyacını doğurmuştur.

 

Yenilenen müfredatlarla çocuklarımızda var olan adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik duygularının desteklenerek güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

 

Eğitimin kalitesinin temel belirleyicileri olan siz değerli öğretmenlerimizin de yenilenen müfredatla mesleğin gereklerine göre   sürekli kendini geliştirme isteğinde bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olması; yöneticilerin ise öğretim konularında güçlü liderlik gösteren, öğrenci ve öğretmenlerden beklentilerini açıkça ortaya koyan ve bunları onlara ulaştıran, öğretim programlarının başarısı için yeni bir yönetim sistemi geliştiren kişiler olması hedefimizdir  

                

Bu duygularla 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının başta öğrenci, öğretmen, yöneticilerimize, velilerimize ve Denizli´mize hayırlı olmasını dilerken, saygıdeğer hayırseverimiz İbrahim CİNKAYA’nın şahsında tüm hayırseverlerimize, Denizli eğitimine katkı sağlayan herkese kurumum adına teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım” dedi.

 

 

Denizli Valisi Hasan Karahan konuşmasında “Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrenci, öğretmen ve velilere hayırlı olmasını dileyerek, “İlimiz eğitimde iddialı bir yerde. İlk beşte diyoruz, ama daha yukarılarda olduğunu biliyoruz. Nazar değmesin diye bunu söylemiyoruz. Zirvelere tırmanmak kolaydır. Ama orada kalmak çok zordur. Zirvede kalma mücadelesini yürütüyoruz. Bu konuda eğitimde görev alan her kesim elinden gelen gayreti göstermektedir. Sosyal Bilimleri seçmemizin nedeni, uzun yıllar teknik okullara özel ağırlık verdik. Epey mesafe de aldık. Ama Sosyal Bilimler Liselerinde biraz zayıf kaldık. Devletimiz ve Hükümetimiz bu konuda da ciddi destekler ve teşvikler sağlıyor. Sosyal Bilimler Lisesi Türkiye çapında örnek bir lise. Bu bağlamda, okul idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi özellikle tebrik ediyorum. Buradan mezun olan öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun neredeyse tamamının ciddi ve kaliteli okullarda yer bulabilmeleri de iddiamızda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor” dedi.

 

Konuşmasında hayırseverlerimize de eğitime verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Sayın Valimiz konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Hayırseverimize eğitime verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Denizli özellikle eğitimde ve sağlıkta hayırseverlikte yarışan insanlarla dolu örnek bir kentimiz. Hayır yapmanın tadını alan hayırseverlerimizi daha sonra durduramıyoruz. ‘Şu an arsamız yok, bize müsaade edin arsa bulalım ondan sonra gelin’ diyoruz ama onlar bizi zorluyorlar. Kendilerine gösterdikleri hassasiyetten dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyorum”

 

Denizli Valisi Hasan Karahan konuşmasının ardından Liseyi yaptıran Hayırsever İşadamı İbrahim Cinkaya’ya eğitime verdiği desteklerden dolayı Teşekkür Plaketi verdi.

 

 

Plaket takdiminin ardından okulun ve yeni yılın açılış kurdelesi Valimiz Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri ile hayırseverler tarafından kesildi. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk ders zilini de çalan Sayın Valimiz, açılışın ardından okulu gezerek sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi.

 

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.