DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Şehitleri Anıldı

Ahmet Yesevi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen ve Valimiz Hasan Karahan’ın da katıldığı etkinlikte, 15 Temmuz Şehitleri anıldı.

Etkinliğe; Valimiz Hasan Karahan, Denizli Milletvekili Cavit Özkan, 11. Komando Tugay Komutanı Topçu Kurmay Albay Gültekin Yaralı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Okul Müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlik Kuran-ı Kerim Tilaveti okunmasıyla devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Bugün 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü. Bugün bütün dünyaya Millet olmamın ne demek olduğunu öğrettiğimiz bir gün. Bugün vatanı hain darbecilere bırakmayan bir milletin kitaplara sığmayacak hikâyesinin yazıldığı gün. Tıpkı kişiler gibi milletlerinde karakteri vardır. Bizim milletimizin karakteri gerçekten erdemlerle donatılmıştır. Bu erdemlerden biride yeri geldiğinde vatanını korumak için canından vazgeçmeyi göze alabilmektir. İşte bunu 15 Temmuz 2016’da tüm dünyaya millet olma dersini verdiğimiz Demokrasi Zaferimizdir. Kahramanlık günümüzdür. Bizler Türk Milletinin Demokrasi ile yaşama özgürlüğüne, Türkiye Cumhuriyetinin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahına göz diken hain çetelerin, bir avuç çapulcunun bir temmuz gecesinde yapmaya çalıştığı kalkışmayı sokaklara dökülen genç-yaşlı, kadın-erkek, Türk milletinden milyonların bastırdığı Bir Destandır 15 Temmuz. Evet, bizler o gece demokrasimizi asla hainlerin eline bırakamazdık. Milletimizin refahını ve huzurunu darbe ile başa geçmeyi düşünenlere terk edemezdik. İman gücümüz, millet olmanın verdiği inanç ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın verdiği özgüven ve cesaret ile sokakları darbeci hainlere dar ederek Türk Milletinin gücünü tüm dünyaya gösterdik. Üzerimizde hain emelleri olan batılı devletlerin maşası olan yapılanmalar, ülkemizde kaos ve kargaşa ortamı yaratmak isteyerek bu milletin bağımsızlığına, demokrasisine, bayrağına ve şerefine göz diktiler. Vatanımızı, bayrağımızı, ezanımızı canımız pahasına da olsa korumalıydık. Bunu Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da göstermiştik ve gerektiğinde yeniden gösterirdik. işte 15 Temmuz Türk milleti için ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti için işte böyle bir tarihtir.  Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıydı, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi olurduk. Ama asla ölmezdik.

Çünkü şehitler ölmezdi. Bu vatan kolay kazanılmadı.  Vatanımız kutsaldı, bayrağımız kutsaldı, ezanımız kutsaldı. Bunları kanımız ve canımız pahasına korumamız öğretilmişti.

Sevgili Çocuklar

Ecdadımız Balkan bozgununun acısıyla Çanakkale’de sadece kendi tarihimizin değil dünya savaş tarihinin en büyük zaferlerinden birini kazandı. Onlardaki teknoloji bizde var mıydı? Yoktu. Ama bir şeyleri vardı, imanları. Çanakkale’den aldığımız cesaretle ve özgüvenle Kurtuluş Savaşı’mızı zafere taşıdık. İşte, 15 Temmuz bizim yeni Çanakkale’mizdir, Dumlupınar’ımızdır, Sakarya’mızdır. Şehitlerimize layık olmanın, gazilerimize şükranlarımızı ifade etmenin yolu, ülkemizi her alanda muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmayı amaçlayan 2023 hedeflerimize ulaşmaktan geçiyor. Fakat bizler millet olarak yani sizler el ele vererek köprülere, havaalanlarına, açık meydanlara koşarak bayrağımıza sahip çıktınız, vatanımıza sahip çıktınız. Çanakkale’deki o asil ruhu 15 Temmuz’da Türkiye’mizin dört köşesinde yeniden, bir kez daha gösterdiniz. Başkomutan dedi: “İnin Meydanlara, sahip çık hakka, Al bayrağa, Aziz vatana.” Milyonlar indi meydana, Türk’ün sesi titretti yeri göğü…, Allah razı olsun bu vatan aşkı ile dolana… Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu uğurda canlarını veren aziz şehitlerimize Yüce Allahtan rahmet diliyoruz. Gazilerimize Allahtan sağlık, şifa diliyoruz. Aziz şehitlerimiz, vatan için yaşayıp, öldünüz. Siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz. Herkes gönlünü ferah tutsun. Bir kurtuluş savaşı daha kazandınız. Bu millet 15 Temmuz’da Allah’a şükürler olsun ki darbelerin susturduğu ezanlardan, ezanların susturduğu darbeyi görebildik.

Şehidim! Ruhun göklerde nöbette, kanın al bayrakla en yükseklerde.  Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Evet. Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi bir ihanet yaşatmasın. Ama! Hainler de şunu unutmasın ki bu aziz millet bu alçaklara her zaman gerekli dersi verecektir. 15 Temmuz mücadelemizin zirvesi şanlı milletimizin zaferidir. Ne diyor Allah’ın aslanı Ali: “ Bana ihanet, kahpelik edeni affederim. Ama vatana, millete ihanet edeni asla affetmem.”

Ezan oldum dinmedim; bayrak oldum inmedim, şehit oldum ölmedim.

Adım Müslüman,

Soyadım Türk benim,

Yaşasın Türk Milleti

Yaşasın 15 Temmuzun Kahramanları,

Yaşasın Vatan Sevdalıları,

Yaşasın Bayrak Sevdalıları.

Vatan sevgisi maya gibidir. Sütü bozuklarda tutmaz

Evet biz Türkiye’yiz!

Tek Yürek Tek Milletiz!

Biz korkak değiliz ki saklanalım,

Biz çakal değiliz ki kaçalım,

Biz kahpe değiliz ki sırtından vuralım

Biz Türk’üz Kardeşim Türk

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Yaşasın Demokrasi

Milli şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi “ Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin” Rabbimiz bu millete bu günleri bir daha yaşatmasın.

Etkinlikte konuşan Valimiz Hasan Karahan şu görüşlere yer verdi; “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü hepimizin bildiği gibi Ders Programlarına alındı ve anma günü olarak kutlanıyor. Bu olayı bütün nesillerimize, evlatlarımıza anlatmak ve böyle bir olayın bir daha yaşanmamasına hazırlık anlamında böyle bir karar alındı. Bundan böyle 15 Temmuz anma günü okulların açıldığı ilk hafta veya ikinci hafta etkinlik olarak kutlanıyor. Olayın esası ve özü yapılan konuşmalarla anlatıldı. Milletimiz bunun farkında. Zor anda milletimiz ‘iş başa düştü’ diyerek eline ne geçirdiyse sokağa çıkarak hain kalkışmayı doğmadan öldürdü. Bu Milletimizin verasetine, basiretine ve cesaretine hayran olmamak mümkün değil. Şehitlerimize rahmet diliyor, Gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Allah bu Millete 15 Temmuz’u bir daha yaşatmasın. Alışmadığımız bir durumdu. Halkına silah çeken Türk askeri kılığında hainleri gördük. İnşallah milletimiz böyle bir kara günü bir daha yaşamaz. Kurumlarımızla,  bürokrasimizle ve siyasetimizle böyle bir oluşuma fırsat vermemeliyiz. Bu konuda hepimiz dikkatli olmalıyız. İyi niyetle olan bazı şeylerin sonu iyi olmuyor. Halkımız Allah, Peygamber diyene gönlünü açıyor. Tarihte de görülmüştür ki hainlikler hep bu yollarla yapılıyor. Milletimize dünyada ihtiyaç var. Dünyanın güzelliği için bu Milletin dik ve sağlam durması lazım. Memleketimiz önemli bir coğrafyada yer almakta. Bu coğrafyada yaşayacaksak uyanık olmamız ve dikkati elden bırakmamız lazım.15 Temmuz’da dünyaya bir ders verdik ve destan yazdık. Milletimizin destanının önünde saygıyla eğiliyorum.”

Sayın Valimizin konuşmasının ardından öğrenciler tarafından Çanakkale Savaşında aileleri tarafından cepheye uğurlanan askerler ve o dönem yaşananlar canlandırıldı. 15 Temmuz’da şehit olan Astsubay Ömer Halis Demir için yazılan ‘30 Kuş’ şiiri de bir öğrenci tarafından slayt eşliğinde okunarak salonda duygusal anların yaşanmasına vesile oldu.

 

29-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-201729-09-2017

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.