DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bağımlılıkla Topyekûn Mücadele İçin Start Verildi

Bağımlılıkla Topyekûn Mücadele İçin Start Verildi

Çağımızda gelecek neslimize en büyük tehdit olarak görülen bağımlılık ile mücadele için Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay tarafından başlatılan ‘Türkiye Bağımlılıkla Mücadele’ projesi İlimizde başladı. Valimiz Hasan Karahan’ın katıldığı toplantı ile okullarda görevli Rehberlik Öğretmenleri başta veliler olmak üzere birçok kesimi konu çerçevesinde bilinçlendirecek.

 

Balcı Konağında düzenlenen toplantıya; Valimiz Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Yeşilay Denizli Şube Başkanı Bünyamin Yakar ile Rehberlik Öğretmenleri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Gençliğimizin önündeki en büyük tehditlerden biri madde ve teknoloji bağımlılığıdır. Bugün ‘Bağımlılıkla Mücadele’ konusunda önemli bir adım daha atmış bulunuyoruz. Gençliğimize yön veren onları geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizdir. Yeşilay ile yapılan protokol ile öğretmenlerimiz vasıtasıyla öğrencilerimize ve velilerimize ulaşacağız. Böylelikle de yapılan protokolün yükselen bir ivme kazanacağına inanıyoruz. Teknoloji ve madde bağımlılığı ile mücadelede %1’lik bir başarı elde etsek dahi bu önemli bir başarıdır diyorum” dedi.

 

Toplantıda konuşan Valimiz Hasan Karahan, uyuşturucu ve bağımlılığın genç neslin üzerindeki tehlikeye dikkat çekti. Geçmişte ve halen günümüzde devletler arasında uyuşturucunun bir silah olarak kullanıldığını hatırlatan Vali Karahan, günümüzde bu bağımlılığa karşı çocuklarımızı hiç bulaşmadan koruyabilmenin önemine vurgu yaptı. Sayın Valimiz konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Uyuşturucu, alkol ya da bağımlılık bugün artık bir savaş aracı olarak kullanılıyor. Birbirini çökertme mücadelesinde pek çok yöntemin kullanıldığı gibi uyuşturucu da bunlardan biri. Bunun en büyük örneği de biliyorsunuz; tarihte en büyük afyon savaşını İngiltere Çinlilere karşı yapmıştır. Az önce Başkanımızın verdiği örnekte de İstanbul’un işgali sırasında da aynı şekilde İngiliz politikası bir etki gösterdi. Bugün de bu politikayı başkaları güçlü bir şekilde savunuyor ve kullanıyor. Nerden anlıyoruz? Çünkü bu uyuşturucunun artık bu kadar yaygın, bu kadar ucuz ve bu kadar kolay ulaşılabilir olmasının başka bir izahı yok. Bu konuda tabiki polisiye tedbirler alınıyor, mücadeleye devam ediliyor. Ancak tek başına bu mücadele yeterli olmuyor. Topyekün bir mücadele istiyor. Her ne kadar Yeşilay’ın sorumluluğunda gözüküyorsa da bu Devletin en önemli, en temel sorumluluğu. Devletimiz kendi geleceği için gençlerini ve milletini en iyi şekilde korumak zorundadır. Dolayısıyla Yeşilay burada bu mücadelenin bayraktarlığını yapıyor, ama bağımlılıkla mücadele hepimizin hem kamu görevlisi olarak hem bu milletin bir ferdi olarak görevimiz, onun için de hepimizin gerekli gayreti göstereceğine inanıyorum. Zaten sizler gönüllü olarak projenin içindesiniz, bağımlılıkla ilgili pek çok şey söylenir ama en önemlisi hiç bulaşmamak. Merak edip nedir diye o merakı uyandıran pek çok etken ve imkân var. Tabi bu konuda medyanın da bu yönde bir eğitime alınması ve medyanın bu alandaki dilinin nasıl olması gerektiğini de konuşmak gerekiyor. Neticede öncelikle gençlerimizin böyle bir belaya hiç bulaşmadan, onların merakını uyandırmadan nasıl bir mücadele verebileceksek onu yapmalıyız. Bulaştıktan sonraki aşaması, merhalesi daha da zor çünkü. Ama o mücadeleyi de sabırla vermeliyiz. Hepimizin çoluk çocuğu var. Hepimizin ailesi var ve hepimiz risk altındayız. Kimse ‘bana olmaz’ demesin. Çok yakın örnekler yaşıyoruz, onun için hepimizin bu konuda dikkatli ve duyarlı olması lazım.”

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay arasında geçtiğimiz günlerde protokol yapılmış ve Türkiye’de Bağımlılıkla Mücadele Projesi başlatılmıştı. Proje çerçevesinde, okullarda görevli Rehberlik Öğretmenleri tarafından, veliler, Okul Aile Birliği üyeleri, imamlar ve muhtarlara bağımlılık ile mücadele için eğitimler verilecek. Verilecek eğitimlerle gençlerimizin sadece okullarda öğretmenleri tarafından değil, aileleri ve diğer bireyler tarafından da bağımlılığa karşı korunması sağlanacak.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.