DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenmede Büyük Başarı

Hayat Boyu Öğrenmede Büyük Başarı

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanmış olan 2017-1 İzleme ve Değerlendirme Raporuna göre ilimizin Türkiye 2. si olduğunu belirtti.

 

Konu hakkında yaptığı açıklamada “Hayat boyu öğrenme bugünkü anlamıyla, önceden sadece gelişmiş ülkelerin konusu olarak algılanırken son yıllarda bu kavram gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin de gündemine girmiştir. Bu bağlamda, hızla sanayileşme sürecini tamamlama yolunda ilerleyen Türkiye gibi ülkeler için hayat boyu öğrenme, ekonomik ve sosyal gelişme yanında bilgi toplumuna dönüşümü de içeren daha geniş bir anlam kazanmıştır. Aynı zamanda bu kavramın anlamı sosyal ve insani gelişmeden iş hayatı için gerekli becerilerin kazanılmasına kadar genişletilmiştir. Sanayi toplumunun değerlerine göre oluşan eğitime ilişkin kavram, değer ve ilkeler hayat boyu öğrenme yaklaşımı ile küreselleşmenin etkisindeki bilgi toplumunun ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tanımlanmayı gerekli kılmaktadır. Bu konu Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak son yıllarda yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda; Denizli’de Hayat Boyu Öğrenmeye katılım anlamında ciddi bir bilincin oluştuğu görülmektedir.

 22-11-2017

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu 2017-1 (ilk 6 aylık) İzleme ve Değerlendirme Raporuna göre İlimizde Halk Eğitim Merkezlerinde kurslara katılan kursiyer sayısının İl Nüfusumuza göre oranladıklarında 14,17 oranında katılımın olduğu görülmektedir. İlimiz 14.17% katılım oranıyla Türkiye 2. olmuştur. 2017-1 döneminde 142.499 kursiyere ulaşan Denizli Hayat Boyu Öğrenmeye katılımda önemli bir başarıya imza atmıştır. Bununla beraber sertifika alan kursiyerlerimizin toplam kursiyer sayımıza oranlandığında Denizli 88% ile 1. sırada yer almış ve İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirleri geride bırakmıştır. Sayısal verilerden de anlaşıldığı üzere Denizli halkının halk eğitimi merkezlerinde yetişkin eğitimi ve kişisel gelişime yönelik kurslara ne kadar önem verdiği yukarıdaki rakamlardan da anlaşılmaktadır. Gerek meslek edindirme kursları olsun gerekse kişisel gelişim kursları yönünden halkımızın gereksinimlerine göre her türlü kurslarımız açılmaya devam edilecektir. Denizli ili olarak Hayat Boyu Öğrenme yaklaşımımızla eğitim adına yapılan tüm faaliyetlerle her ferde, her aileye, her haneye ve her kesime ulaşma çabasındayız” dedi.

 

22-11-2017

 

 

 

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.