DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ehliyette E-Sınav Büyük İlgi Görüyor

Ehliyette E-Sınav Büyük İlgi Görüyor

Milli Eğitim Bakanlığının Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavlarını (MTSS) elektronik ortama taşınması ile ilimizde de ilk defa 6 Mart 2017 tarihinde uygulanmaya başlayan e-sınav sistemi adaylar tarafından büyük ilgi görüyor.

 

Denizli İl motorlu taşıt sürücü adayı sınavına girebiliyor. Sınav bitiminde başarı durumunu öğrenen Milli Eğitim Müdürlüğü binasında oluşturulan e-sınav merkezinde bir oturumda 20 aday online olarak adaylar, sınavları onaylandıktan sonra vakit kaybetmeden direksiyon eğitimine geçebilmekteler.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kurulan salonumuzda e-sınav sistemi ile haftada 29 oturumun yapılmaktadır. Yazılı sınav uygulamasında; bir kursiyer sınav için ortalama 2 ay beklemek zorunda kalıyordu. e-sınav sistemi ile eğitimini tamamlayan kursiyerler 15 gün sonrasında sınava girebiliyorlar. Sınav biter bitmez de sonucu öğrenebiliyor. Aynı zamanda alınan sonuçlar bir saat içerisinde kesin sonuca dönüşüyor. İlimizde e-sınav sistemine geçtiğimizden bugüne yaklaşık 18.000 civarında aday e-sınav sistemi ile sınava girdi” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz e-sınav sistemi ile gerçekleştirilen sınavlarda ihlallerin olduğuna dikkat çeken Müdür Oğuz; “Milli Eğitim Bakanlığınca internet ortamında yapılmakta olan e-sınav sırasında; ilimizde farklı zamanlarda başkalarının yerine sınava girmeye çalışan “joker adaylar” tespit edilmektedir. Tespit edilen joker adaylar haklarında yasal işlem yapılmak üzere emniyet güçlerine teslim edildiler. Ayrıca Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İlimizde e-sınav sisteminin başladığından bugüne kadar 12 adayın yerine başka kişilerin sınava girmeye çalıştığı tespit edildi. Milli Eğitim Bakanlığı MTSS e-sınavında; farklı kimlik ile başkalarının yerine sınava girenler (joker adaylar) hakkında Türk Ceza Kanunun ilgili maddesi gereği işlem yapılmaktadır. Sınava joker adayı giren asıl adaylar hakkında ise; Milli Eğitim Bakanlığı Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavlarından 2 yıl men cezası uygulanıyor. Bu süre zarfınca Türkiye’nin hiçbir yerinde ehliyet için başvuruda bulunamıyorlar” dedi.

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.