DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan  “Eğitimde Değerler Eğitimi Programı” (EDEP) Kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dahil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından “Veli Mektubu” gönderilmektedir.

 

Veli Mektubunda ilgili ayın “Değer Teması”nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.

 

2017 Aralık ayında Denizli geneli tüm okullarda “Demokrasi ve Adalet” teması işlenecektir.

 

EDEP kapsamında İl Milli Eğitim Mahmut Oğuz’un velilere gönderdiği mektup;

 

“Sayın Veliler;

 

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünün EDEP (Eğitimde Değerler Eğitimi Programı) çalışmaları sizin katkılarınızla devam etmektedir. Programa verdiğiniz destekten ötürü teşekkür ederiz. Eğitim alanında yapılan çalışmalar, velilerimizin desteği olmadan bir ayağı aksak olacak çalışmalardır. Bu yüzden sizlerin Programa verdiği destek, hayati önemdedir.

 

EDEP’in Aralık 2017 değer temaları “Demokrasi ve Adalet” tir. Çocuklara öğretilen bilgiler taşlara kazınan yazılar gibidir. Fakat çocukların genel olarak anlatılanları değil, gördüklerini ve yaşadıklarını daha fazla benimsedikleri bilinmektedir. Bu noktada, demokrasi ve adalet değerlerinin kazandırılması anne-baba, eğitimci ve sürece katılan diğer öğelerin sunacağı tüm girdilerin, çocuk tarafından özümsenmesiyle oluşacaktır.

 

Bu ay boyunca okullarımızda yapacağımız etkinliklerde öğrencilerimizin demokrasinin temel özellikleri olan “seçme seçilme, özgürlük, eşitlik, karar verebilme” adalet değeri için “haklarını bilmek, başkalarına karşı adil olmak, hakkını savunmak, haksızlıklara karşı durabilmek… ”gibi özellikleri kazanmaları amaçlanmaktadır.

 

Öğrencilerimizin okuldan aldıkları eğitimi evde pekiştirmeleri gerekmektedir. Bu anlamda ailenin yapacağı işlerde çocukların da karar alma süreçlerine katılmaları hem onların kendilerini değerli hissetmelerini hem de çocuklarımızda demokrasi bilincinin gelişmesini etkileyecektir. Ailenin alacağı her türlü kararda çocukların düşünceleri alınamasa da onların düşüncelerini ifade edebilecekleri ortamlar oluşturmak değer temasının evde uygulanması açısından imkân doğuracaktır. Adalet; insanı diğer canlılardan ayırt eden bireyi ve toplumu temellendiren başlıca özellik olması sebebiyle toplumu şekillendiren ana damarlardan biridir. Bireylerin adil olması, toplumun ayakta durması için en önemli dayanaktır. Ailesine, çalışanlarına, dostlarına adaletle davranan bireylerin oluşturduğu bir toplum daima kendi öz benliğini koruyarak ilerleyecek ve gelişecektir.

 

 

Öğrencilerimizin sağlıklı bir kişiliğe ve iyi birer ahlaki temele sahip olmaları için bizlere destek olacağınıza inanıyoruz.”

 

Aralık Ayı Okulöncesi ve İlkokul Demokrasi ve Adalet Temaları Veli Mektubu

/meb_iys_dosyalar/2017_12/04141011_01110638_veli_mektubu_aralik_2017.pdf

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.