DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Desteği Alan Proje Sayısı Üçe Katlandı

TÜBİTAK Desteği Alan Proje Sayısı Üçe Katlandı

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarını Destekleme Programında Denizli’den yapılan proje başvurularında destek alan proje sayısı geçen yıla göre üçe katlandı. 2016-2017 eğitim öğretim yılında TÜBİTAK tarafından destek alan proje sayısı 38 iken 2017-2018 eğitim öğretim yılında bu sayı 106’ya yükseldi.

 

Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesi, bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi, bilim kültürünün yaygınlaştırılması, okul ortamının; öğrenilen ve araştırılan dinamik bir yapıya dönüştürülmesi, araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması, farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her çocuğa proje yapma fırsatının sunulması, öğrencilere işbirliği içerisinde proje yapma konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması, öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak proje yapmanın eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması, gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların öneminin öğrenciler tarafından uygulanarak / yaşanarak bilimsel çalışmalarla ilişkilendirilmesinin sağlanmasını amaçlayan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarlarını Destekleme Programına ilimiz okulları tarafından yapılan 115 proje başvurusundan 106’sı TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

 

Başvuru sayısı ve destek almaya hak kazanan proje sayısında oldukça önemli miktarda artış sağlandığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Okullarımız tarafından yapılan proje başvurularının çok büyük oranda destek alması bizleri sevindirmiştir. Geçen yıla göre destek alan proje sayımız yaklaşık üç kat artmıştır. Bu oldukça önemli bir artış olmakla birlikte gelecek yıllarda da bu sayının artarak devam edeceğini umuyoruz. Öğretmen ve öğrencilerimizin azimli çalışmaları ile bilime verdiğimiz önemin meyvelerini toplamak bizleri gururlandırıyor. Projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

Müdür Oğuz; TUBİTAK tarafından destek alan proje sayısının artışında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çayeli Eğitim Fakültesi Dekanı ve TÜBİTAK Bilim Toplum Projeleri Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyesi Prof.Dr. Mehmet Küçük´ün ilimzde verdiği seminer ile  TÜBİTAK İl Temsilcisi Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Doç.Dr.Serkan Sevim’in üstün gayretlerinin çok önemli katkısı olduğunu belirtti.

 

 

5 - 12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan ve proje başına 5 bin lira destek verilen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları, 2017 - 2018 eğitim öğretim yılı için, 18 Nisan 2018– 1 Haziran 2018 tarihleri arasında bir veya iki gün olacak şekilde her okulun kendi sınırları içerisinde gerçekleştirilecek.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.