DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan  “Eğitimde Değerler Eğitimi Programı” (EDEP) Kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dahil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından “Veli Mektubu” gönderilmektedir.

 

Veli Mektubunda ilgili ayın “Değer Teması”nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.

 

2018 Ocak ayında Denizli geneli tüm okullarda “Özgüven” teması işlenecektir.

 

EDEP kapsamında İl Milli Eğitim Mahmut Oğuz’un velilere gönderdiği mektup;

 

“Değerli Velilerimiz;

 

EDEP’in ocak ayı değer teması ‘‘özgüven’’dir. Özgüven, insanın kendine güvenme duygusu, kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucunda kendisi ve çevresiyle barışık olma durumudur.

 

Özgüven, tüm insanlar için temel ve çok önemli bir duygusal gerekliliktir. Kendimize layık gördüğümüz ‘‘öz değerimiz’’ oranında ‘‘özgüvenimiz” gelişir.

 

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri, insanın kendisinin farkında olma yani ‘‘farkındalık’’ özelliğidir. Yaşantımızın ilk yıllarından itibaren, çeşitli faktörlerin de etkisiyle kendimize bir kimlik oluşturur, sonra bu kimliğe bir değer kazandırırız.

 

Kimliğin oluşum sürecinde aile ve sosyal çevrenin, bireyin kendilik değerinin artmasına ve özgüvenin oluşmasına etkisi yadsınamaz olmakla birlikte, birey kendisiyle ilgili doğru ve gerçekçi analizler, bilinçli seçim ve çabalarla olumsuz deneyimlerini, olumluya çevirip, özgüvenini geliştirebilir. Özgüven eksikliği gerçek dışı beklenti ile ölçütlerinin bir sonucudur. Bu nedenle özgüven kazanmada ailenin, öğretmenlerin tutum ve davranışları önemli bir yer tutmaktadır.

 

Ocak ayı boyunca okulda yapılacak etkinliklerle özgüvenin alt değerleri olan kendini ifade etme, toplum önünde konuşma, hedef belirleme gibi özellikleri kazanmaları hedeflenmiştir.

 

Bireye özgüven kazandırmak ve geliştirmek için öncelikle bireyin yetenekleri önemsenmelidir. Daha rahat ve girişken davranması, fikirlerini daha sesli ifade etmesi teşvik edilmelidir. Sorumluluklar verilmeli, karar alma süreçlerinde ve uygulamalarda daha aktif olarak kendilerini ifade etmelerine fırsat verilmelidir.

 

Özgüvenden yoksun bireylerin toplumda artması sağlıklı bir toplumun gelişmesinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu nedenle çocuklarımızın geleceğe umutla bakan ve özgüveni yüksek bireylerden oluşabilmesi için kendilerine değerli olduklarını hissettirmek ve başarılı olacakları alanda çalışmalarını sağlayacak şekilde destekte bulunmak bizim ve siz değerli velilerimizin öncelikli görevleri arasındadır. Unutulmamalıdır ki: Elde edilen her başarı özgüveni arttıracaktır.”

 

2018 OCAK Ayı EDEP Veli Mektubu için tıklayınız...

 /meb_iys_dosyalar/2018_01/02151344_OCAK_2018.pdf

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.