DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan  “Eğitimde Değerler Eğitimi Programı” (EDEP) Kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dahil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından “Veli Mektubu” gönderilmektedir.

 

Veli Mektubunda ilgili ayın “Değer Teması”nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.  2018 Şubat ayında Denizli geneli tüm okullarda “Sabır” teması işlenecektir.

 

EDEP kapsamında İl Milli Eğitim Mahmut Oğuz’un velilere gönderdiği mektup;

 

“Sayın Veliler;

 

Eğitimde Değerler Eğitimi Programı (EDEP) Şubat ayı değer teması “Sabır”dır.

Bu ay okullarımızda gerçekleştirilecek etkinliklerde bize insan olmanın ayrıcalığını katarak sebatı öğreten “sabır” teması işlenecektir.

 

Sabır; bir şeyin tamamlanması ya da sonuçlanması için bekleme gücüdür.

Tohumsan, toprağın bağrında saklanmaktır mukarrer bir vakte kadar, karanlığa boyun eğmemektir, üstündeki yükün altında ezilmemek, misyonunu unutmamak, zamanı geldiğinde cidarı çatlatarak toprağın üstüne doğru ışığa doğru tırmanabilmektir sabır.

 

Karşılaşılan zorluklar, sıkıntılar karşında güçlü durmak azimle yoluna devam etmek karşımıza çıkan engellere tahammül gösterebilmektir sabır.

 

Hızla değişen ve gelişen dünyada unutulmaya başlayan, insanı insan yapan değerlerimize sahip çıkarak erdemli, faziletli, vatan millet sevgisini içinde yaşayan bireyler yetiştirmek istiyoruz. Amacımız; geleceğe umutla bakan, zorluklar karşında pes etmeyen güçlü bireyler yetiştirmektir. Bu anlamda öğrencilerimizin sabrı öğrenmeleri, sabrı hayatlarının merkezine koymaları gelecekteki hayatlarında daha başarılı ve mutlu bireyler olmalarını kolaylaştıracaktır.

 

Siz değerli velilerimizin de katkılarıyla sabır temasının çocuklarımıza daha iyi verebileceğimizi bilmekteyiz. Bununla ilgili olarak evde yapabilecekleriniz:

 

*Bir saksıya tohum ekip onun çıkması için sulamasını isteyebilir,

*Birlikte mutfağa girip yemek, kek, kurabiye yapıp pişmesini sabırla bekleyebilir,

*Karşımızdaki insanları anlayabilmek için onları sabırla dinlemenin önemi hakkında sohbet edebilirsiniz.

*Toplumsal yaşam içerisinde (otobüslerde, marketlerde)sırasını beklemenin önemini davranışlarınızla örnek olarak onlara anlatabilirsiniz.

Toplumun şekillenmesinde en büyük rol daima anne babalara düşmektedir.

 

 

Eğitimde de onların desteğinin önemi asla unutulmamalıdır. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Sabrı öğretebildiğimiz, sebat edebilen bireyler yetiştirebilmek dileğiyle…”

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.