DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Velilerimize Değerler Eğitimi Mektubu

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan  “Eğitimde Değerler Eğitimi Programı” (EDEP) Kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dâhil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından “Veli Mektubu” gönderilmektedir.

 

Veli Mektubunda ilgili ayın “Değer Teması”nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.  2018 Mart ayında Denizli geneli tüm okullarda “Vatanseverlik” teması işlenecektir.

 

EDEP kapsamında İl Milli Eğitim Mahmut Oğuz’un velilere gönderdiği mektup;

 

“Sayın Veliler;

 

Eğitimde Değerler Eğitimi Programı (EDEP) Mart ayı değer teması “Vatanseverlik”tir. Mart ayı boyunca okullarımızda bu değerimizle ilgili etkinlikler yapılacaktır.

 

Mart ayı bizim tarihi geçmişimiz açısından oldukça önemli bir aydır. Bir birey için hafıza ne ise, ulus için de “tarih” odur. Birlik, beraberlik ve iman gücüyle yokluk içinde yazılmış olan Çanakkale Zaferi tarihsel açıdan bütün dünya toplumlarını etkilemiş destansı bir zaferdir. Her satırında atalarımızın bizim için nasıl mücadele ettikleri ve bu vatana nasıl sahip çıkmamız gerektiği üzerinde durulmuş olan İstiklal Marşımızın kabulü de yine bu ayda gerçekleşmiştir.

 

Bu marş şanlı tarihimizi unutmamamız ve her zaman bağımsızlık ruhu ile var olmaya devam etmemiz açısından çok önemlidir. Nitekim bunun önemini 15 Temmuz’da da gördük.

 

Vatan, milletimiz için yalnızca bir kavram değildir. Vatanın ifade ettiği değerler çok daha derindir. Vatanseverlik ise bireyin kendisini yaşadığı ülkeye ait hissetmesi olarak tanımlanmaktadır. Vatanseverlik değerine sahip öğrenci ve gençlerimizden haklarını bilip kullanması, sorumluluklarını yerine getirmesi, dünya ve ülke sorunlarına karşı duyarlı olması ve çözüm üretmesi, doğal mirasa karşı duyarlı olması, tarihsel mirası koruması, tarihsel süreç içinde kendi toplumuna düşen rol ve sorumlulukların farkında olması, toplumsal değerleri benimsemesi beklenir. Vatanseverlik değeri ile toplumsal düzen ve devamlılık sağlanır. Bu değeri karakterine bürümüş olan Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin gibi birçok vatansever Kahramanımız gözünü kırpmadan bu vatan için canını feda etmiştir.

 

Vatanseverlik ile ilgili olarak;

● Çocuklarımızın örnek alacağı ilk kişilerin aile bireyleri olduğunu hatırlatır, siz değerli velilerimizin de evinizde çocuklarınıza ayırdığınız zamanlarda; vatanseverlikle ilgili metinler okuyabilir, vatanseverlikte isim olmuş insanların hayatlarıyla ilgili sohbetler edebilirsiniz.

● Vatanın ne olduğu, vatansız kalmanın ne gibi sonuçlar doğuracağını, bir vatana sahip olmanın bedelini, özellikle son dönemde ülkemizin yaşadığı sıkıntıları, vb. konuları çocuğumuzun da katıldığı sohbet ortamlarında konuşabiliriz.

● Ayrıca çocuklarınızla; ülkemizin dünya haritasında nerede yer aldığı, vatanı ve milletimizi temsil eden bayrağımızın rengi ve üzerindeki işaretlerin ne anlam taşıdığı, İstiklal Marşımızın anlamı ve yazılma şartları gibi konularda da düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

● Vatan sevgisinin sözde kalan bir duygu olmadığının bilinmesi için vatandaşlık bilinciyle yerine getirmemiz gereken sorumlulukların (vergiyi zamanında ödeme, işini en iyi yapma bilinci, yerli malını tercih etme vb.) ne olduğu konusunda beyin fırtınası yapabilir, mümkünse çevrenizde ziyaret edebileceğiniz bir şehit yakını ya da gazi varsa onları da ziyaret edilebilirsiniz.

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkan, geleneksel değerlerimizi koruyan, çağdaş ve evrensel değerleri kabul etmeye hazır, vatanını seven bireyler yetiştirmek ümidiyle…”

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.