DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Düzenlenen Program ile Kutlandı

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Düzenlenen Program ile Kutlandı

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. Yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü etkinlikleri Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan program ile kutlandı.

 

Servergazi İmam Hatip Ortaokulu´nda gerçekleştirilen anma programına; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcı, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Metin Düz, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdinç Yıldız,  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ile öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti sunuldu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Servergazi İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Hıdır Serinkan yaptı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Bu gün burada bundan 97 yıl önce, 12 Mart 1921’de, bağımsızlık timsallerimizden birisi olan, istiklal marşımızın kabul edilişinin, seneyi devriyesini kutlamak ve onun şairi olan, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak, O’nun ve Şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğilmek için toplandık.

 

Bu hafta Türk Milleti için, manevi değeri yüksek bir gün ve bir haftadır. Özgürce yaşadığımız, kutsal vatanımızı kanlarıyla sulayan, aziz şehitlerimizin hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Onlar, bu milletin iman ve cesaretini, emperyalistlere gösteren Şehitlerimiz ve Gazilerimizdir.

 

Mehmet Akif, esarete isyan eden, milletini uyanmaya ve uyanık davranmaya çağıran bir aksiyon adamıdır. Akif’in en büyük meziyeti ise, söylemi ile eyleminin örtüşmesidir.

İstiklal Marşı, her şairin yazabileceği bir metin değildir. Milletini tanıyan, milletinin değerleriyle bütünleşmiş, söylediklerini yaşayan, samimi, fedakâr, ağlayan, ağlatan, hisseden bir sanatçı, ancak böyle bir şiiri yazabilirdi.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Bu marş, bizim inkılâbımızı anlatır” dediği,  İstiklal Marşı bir yenilenmedir, dinamizmdir, Türk dilinin en güzel örneklerinden biridir, tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir, kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir, dik bir duruştur, Milli mutabakattır, Maneviyat sembolüdür, Kararlılık, yurtseverlik, özgürlük aşkıdır.

 

İşte bu büyük ahlak adamı, “Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda, Etmesin tek, vatanımdan beni dünyada cüda” diyerek yalvardığı, çok sevdiği vatanına 1936’ da hasta olarak Mısır’dan döner. Akif, hasta yatağında dostlarıyla sohbet ederken, söz İstiklal Marşı’na gelir, gözleri yaşarır ve heyecanlanır. Yatağından doğrulup şunları söyler: O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı, en kıymetli hediyem budur” der ve hasta yatağında iken, “Allah, bu millete bir daha, İstiklal Marşı yazdırtmasın” duasında bulunur.

 

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy, milletin en ihtiyaç duyduğu zamanda en değerli şeyi yaptı. Millete ruh yükledi, nefes yükledi. Azim ve iman tazeletti. Öyle bir nefes yükledi ki ondan sonra her gün yüz binlerce insan İstiklal Marşını söyleyerek onu tekrar tekrar hatırladı. Hem şahsi hayatı hem yaşadığı dönem acıyla buhranla ve yıkımla geçmiş. Söylediği ne varsa onun hesabını vermiş, çilesini çekmiş, acısını yaşamış. Acısı çekilmemiş fikrin değeri yoktur. O yüzden Akif’ in sözleri hep semada yankılanır. Onu bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.

 

İstiklal Marşı "Korkma!" seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı.

Bir başka dizesinde ise: Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın." Diye gençlere seslenir. Vatanın korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu topraklar altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı bir gençliğin eliyle olacaktı.

 

Öyle de oldu. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin başkalığında bizlere yeni ufuklar açacaktı. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmeyecekti.

 

Sevgili gençler, İstiklâl Marşını sevmek, ülkemizi sevmektir,

İstiklal Marşını coşkuyla söylemek, ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığınıza sahip çıkmak ise, onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklâl marşı ve bayrak törenlerinde bizlerin göstereceği ciddiyet ve coşkunun derecesi bize bırakılan yüce mirasa ne denli sahip çıktığımızın göstergesi olduğundan; bayrak törenlerine karşı her zamankinden daha duyarlı olmak, bağımsızlık sevdası ile bu toprağa düşmüş şehitlerimize karşı boynumuzun borcu olmalıdır. Ancak o zaman İstiklâl Marşımızın yazarı üstat Mehmet Akif Ersoy´un "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" duası gerçekleşir.

 

Konuşmamın sonunda hem bu yüce destanı yazan ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanı rahmetle anarken, son sözü yine üstadın dizelerine bırakıyorum:

 

Mehmet Âkif Ersoy diyordu ki " Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırtmasın." Ama Mehmet Âkif Ersoylar hep olsun.” Dedi.

 

İl Milli Eğittim Müdürü Mahmut Oğuz’un konuşmasının ardından Servergazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu  video sunumu yapıldı. Programda;Servergazi İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı ve İstiklal Marşının kabulünü anlatan oratoryo büyük ilgi gördü. Son olarak İstiklal Marşımızın kabulü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere Valimiz Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi.

 

Valimiz Hasan Karahan törenin ardından Servergazi İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde öğrenciler ile birlikte Zeytindalı harekatı anısına zeytin fidanı dikimi gerçekleştirdi.

 

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.