DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitim Hayatın Ta Kendisi

Mesleki Eğitim Hayatın Ta Kendisi

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2018 yılını “Mesleki Eğitimde Gelişim ve Değişim Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından eğitimin her kademesine değişimi yayma çalışmaları devam ediyor.

 

Son olarak İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz başkanlığında Ortaöğretime Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında ilimiz ortaokullarında görev yapan rehber öğretmenleri ile toplantı yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıya Şube Müdürü Ramazan Kayayurt ve rehber öğretmenler katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “2018 yılı Mesleki Eğitimde Gelişim ve Değişim yılı ilan ettik. İlimizdeki 15 bin öğretmenimizle mesleki eğitimi geliştireceğiz. Rehber Öğretmenlerimizin bu konuda üzerlerine düşen ise; ortaokul son sınıf öğrencilerine rehberlik yaparak onları mesleki eğitime yönlendirmeleridir.

 

Rehber öğretmenlerimizi okullarında adeta birer ışık olarak görmekteyiz. Sizlerin yayacağı ışıkla aydınlanma tüm ülkeyi saracaktır.

 

Biz “Mesleki Eğitm Hayatın Ta Kendisi” sloganı ile yola çıktık. 8. Sınıf öğrencilerimizi ilgi, iktisat ve kabiliyetleri bakımından yönlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Meslek liselerine gelerek, kabiliyetleri doğrultusunda kendilerini keşfetmelerini istiyoruz. Ortaokul son sınıf öğrencilerine iyi bir rehberlik ve danışmanlık yapabilirsek hem ailelerinin hem de kendilerinin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabiliriz.

 

İlimizde Ortaokullarımızın son sınıfında 13.500 öğrencimiz eğitim görmektedir. Bunlardan 1.350 öğrenci sınavla ortaöğretim okullarına yerleşecekler. Bu sayıda genel sayının %10’na denk gelmektedir.  12 bin öğrencimiz sınavsız olarak adrese dayalı sistemde liselere kayıt yaptıracaklardır.

 

Ortaokullarında son sınıflarında okuyan öğrencilerimizin sınıf başına 10 öğrencimizi mesleki eğitime yönlendirebilirsek büyük bir başarı elde ederiz. Mesleki eğitim alan çocuklarımız okullarını bitirdiklerinde kollarında altın bilezikle mezun oluyorlar.

 

Bakanlığımız Özel Meslek Liselerine 27 dalda öğrenci başına 4.300 TL ile 6.900 TL arasında teşvik veriliyor.  Resmi Meslek Liselerimizde de öğrencilerimiz 1 gün okula gidecek 4 gün staj yapacak.

 

Günümüzün öne çıkan meslek dalları arasında yenilenebilir enerji gelmektedir. İlimizdeki mesleki eğitim veren 55 okulumuzu pilot bölge kapsamına aldırarak, çatılarına güneş enerjisinden elektrik enerjisi sistemleri kurmak istiyoruz. Böylelikle hem okula katkı olmuş olacak hem de devlete katkı olacaktır.

 

Mesleki eğitim veren okullarımızın nitelik ve nicelik anlamda gelişmesi için 60 sanayicimizle bir araya geldik. Çeşitli alanlarda protokoller imzaladık. İlimizin eğitimini bir adım daha yukarı taşımak için gece gündüz çalışmaktayız” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’ un konuşmasından sonra, Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Ramazan Kayayurt, rehber öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen mesleki ve teknik tanıtım sunusunu yaptı. Sonrasında mevzuatla gelen mesleki eğitimdeki yeni değişimleri ve gelişimleri ile ilgili bilgiler verdi.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.