DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Okul-Sektör İşbirliği

Mesleki Eğitimde Okul-Sektör İşbirliği

Mesleki Eğitim Okul-Sektör İşbirliğini sağlamak amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi projesi kapsamında farklı sektörlerle gerçekleştirilen protokol töreni Valimiz Hasan Karahan’ın  katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu, özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesinin amaçlandığı projede Ocak ayında Anemon Otel’de 61 sanayici ve işadamı ile protokol imzalanmıştı. Bugün ikincisi düzenlenen protokol töreni toplam 42 sanayici ve işadamının imzasıyla gerçekleştirildi.

 

Merkezefendi Bereketler Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Valimiz Hasan Karahan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları, sanayiciler, ilçe milli eğitim müdürleri ve mesleki eğitim okul müdürleri katıldı.

 

Protokol Töreni açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “ bugün mesleki eğitim okul-sektör iş birliği protokollerinin ikincisi için bir araya geldik. Daha önce 60 değerli işadamımızla bir protokol imzalamıştır. Bugün ise 42 değerli iş adamımız ile mesleki eğitim veren okullarımızın eğitim öğretimi, atölye kullanımı ve istihdam anlamında yeni protokoller imzalıyoruz. Mesleki eğitime devam eden öğrencilerimizin kaliteli bir eleman olarak yetişebilmesi açısından sektör en önemli faktörler arasında yer alıyor. Bir önceki protokollerimizden çok güzel dönütler aldık. Bu işbirliğini sürekli hale getirmek istiyoruz. “Mesleki Eğitim Hayatın Ta Kendisi” sloganını buradan bir daha hatırlatmak istiyorum. günümüzde diplomalı bir çok işsiz insanımız var. Aynı zamanda da diplomasız çok uzmanımız var. Mesleki eğitimle geleceğimiz olan çocuklarımızı geleceğin işsizleri değil, nitelikli elemanları olarak yetiştirmek istiyoruz. İlimiz genelinde yaklaşık 53 bin ortaöğretim öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin 26 bini mesleki eğitime devam etmektedir. Toplamda 55 mesleki eğitim veren okulumuz var ve her biri kendi alanında çok iyi okullardan oluşmaktadır. Mesleki eğitimde okullaşma Türkiye oranı %40 lar da olmasına rağmen ilimizde bu rakam %50 lere yaklaşmaktadır. Hedefimiz bu oranın her geçen gün artmasıdır” dedi.

 

Protokol töreninde, eğitime verdikleri desteklerden dolayı törene katılan sanayici ve işadamlarına teşekkürlerini ileten Valimiz Hasan Karahan; “ İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte çok önemli hedeflerimiz var. Çünkü; büyük eksikliklerimiz var. Bu konuda da herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Okullarımız, atölyelerimiz emrinizde, öğretenlerimiz, öğrencilerimiz bu konuda işbirliğine açık. Biz de Milli Eğitim Müdürümüz ile birlikte bu işin sorumluları olarak sonuna kadar bu işbirliğine açığız. Denizli’nin bu konudaki özverili çalışmalarını duyuyoruz ve görüyoruz. Denizli’nin kalkınması da bunun bir göstergesi zaten. Hep beraber en büyük eksikliğimiz olan; kalifiyeli eleman, nitelikli eleman veya ara eleman nasıl tabir ederseniz edin bu açığı gidermemiz lazım. Gideremezsek memleketimizin bu orta gelir tuzağı dedikleri 10.000 dolar kişi başına düşen milli geliri aşamıyoruz, dolayısıyla 160.000 dolarlık ihracatı aşamıyoruz. Bunların hepsinin ilacı kalifiyeli eleman bu konuda da maalesef genetik uymazlığımız var. Maalesef biz çalışmayı biraz hakir görüyoruz. Konuşmada iyiyiz ama herkes masa başı iş istiyor. Bu konuda zorlamamız lazım. Çalışmadan, üretmeden modern dünyada yer almamız mümkün değil. Sonuna kadar çalışacağız. Alın teriyle üreteceğiz ve ürettiklerimizle hepimiz kalkınacağız. Denizli bu konuda öncü şehrimiz. Öncülüğümüzü inşallah devam ettirip Türkiye’ye örnek olacağız. Katılım ve destekleriniz için teşekkür ediyorum. Hep beraber bu mesleki eğitim sorununu çözeceğiz. Şimdiden projenin başarılı olmasını diliyor ve hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Merkez ilçelerde mesleki eğitim vermekte olan (12) okul ile 42 sektör temsilcisi arasında yapılan Okul-Sektör İşbirliği protokolleri ile; atölye donatım malzemelerinin bakamının sağlanması, alan öğretmenlerine yönelik hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında seminerler düzenlenmesi, öğrencilerin beceri eğitimi ve stajlarını yapmalarına öncelik tanınması, öğrencilerin mezuniyetleri sonrası işletmelerin bünyesinde ihtiyaç bulunması halinde istihdamlarına öncelik verilmesi, öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalarda ve etkinliklerde malzeme, eğitim ve konaklama desteği sağlamak amaçlanmaktadır.

 

Tören protokollerin imzalanmasının ardından çekilen aile fotoğrafı ile son buldu.

 

03-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-201803-05-2018

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.