DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzün Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Mesajı

Müdürümüzün Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Mesajı

Sekizinci sınıf öğrencilerimiz için eğitim hayatlarında kariyerlerini şekillendirmek üzere önemli bir aşama olan ortaöğretim kurumlarına geçiş için yapılacak sınava sayılı günler kaldı.

 

Öncelikle tüm öğrencilerimizin emeğinin karşılığını almasını temenni ederim.

 

Bu yıl ortaöğretim kurumlarına giriş için gerçekleştirilecek olan Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınavı 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacaktır. 8’inci sınıf öğrencilerinin katılacağı merkezi sınav (MS) yurtiçi ve yurtdışı sınav merkezlerinde, Türkiye saati ile saat 09.30 ve 11.30’da başlayacaktır. Sınav 90 sorudan oluşacak ve sözel bölüm 50 soru ve 75 dakika; sayısal bölüm 40 soru ve 60 dakika olarak uygulanacaktır. Her bölüm arasında 45 dakika ara verilecektir. Üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir. Sınava ilimizden toplam 11.897 sekizinci sınıf öğrencisi katılacaktır. Sınav il genelinde 41 okulda gerçekleştirilecektir.

 

Öğrencilerimiz, eğitim hayatınız boyunca kapsam ve sonuçları bakımından önemli bir sınava giriyorlar. Hem bilgilerinin, hem de bilmeye yönelik diğer başka becerilerinin ölçüleceği bu sınavın öğrencilerimizde stres ve baskı yaratması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak yine de öğrencilerimizin, bu sınavı, eğitim öğretim yolunda verdikleri emeklerin ve uğraşların nihayet karşılığını alacakları bir aşama olarak görmelerini temenni ederim. Bu husus öğrencilerimizin kariyer yolculuğunda bu ve bundan sonra girecekleri her türden sınava karşı pozitif bir tutum geliştirebilmeleri ve böylece de bilgi ve becerilerini cevap kâğıdına tam yansıtabilmeleri için oldukça önemlidir.

 

Sayın velilerimiz; Mümkün olursa öğrencilerimizin sınava girecekleri okulları sınavdan önce görmeleri iyi olacaktır. Sınav giriş belgelerinin sınavdan üç gün önce hazır edildiğinden emin olunuz ve sınav günü en geç 8.45 de sınav yerinde olmaya gayret ediniz.

 

Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.