DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüzün 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Mesajı

Müdürümüzün 2018 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Mesajı

Değerli öğretmen arkadaşlarım, sevgili öğrenciler ve veliler; uzun bir çalışma ve hazırlık döneminin ardından öğrencilerimizin geleceklerine yön verebilmeleri için önemli bir yol ayrımı olan Yüksek Öğretim Kurumları sınavı yaklaştı. Sınavın yaklaşmasıyla birlikte öğretmen, öğrenci ve velilerimizi bir heyecan sardı.

 

Kıymetli meslektaşlarım; eğitilmiş nitelikli ve üstün nitelikli insan gücüne olan ihtiyacımız her geçen gün daha da artmaktadır. İnsan gücü ihtiyacımızın karşılandığı tek yer ise eğitim kurumlarımızdır. Bilginin yenilenme hızının günlerle hatta saatlerle ifade edildiği günümüzde insan yetiştirme görevini almış olmanız omzunuza önemli ve zor bir sorumluluk yüklemektedir. Sizlerin gayret ve özverili çalışmaları sayesinde Yüksek Öğretim Kurumları sınavından sonra öğrencilerimizi daha iyi yerlerde göreceğimize inanıyorum.

 

Saygıdeğer velilerimiz; her yönden sağlıklı bireylerin yetişmesi ancak sağlıklı ailelerde mümkün olabilmektedir. Eğitim-öğretim çalışmalarının etkili olmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri de ailedir. Siz anne-babalarında bu bilinçle hareket ederek eğitim öğretim çalışmalarında öğrencilerimize destek olduğunuza inanıyorum. Sınava günler kala bu desteğinizin devam etmesi öğrencilerimizin kaygı düzeylerini kontrol etmelerine yardımcı olacağı gibi sınavdaki performanslarına da olumlu yansıyacaktır.

 

Değerli öğrencilerimiz; okulun kapısından ilk adımı attığınız andan itibaren mezun olana kadar eğitim öğretim hayatınızı en iyi şekilde geçirdiğinizi umut ediyorum. Yoğun geçen çalışma, hazırlık ve öğrenme dönemlerinin ardından emeklerinizin karşılığını alacağınız ve geleceğinize yön vereceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında elinizden gelen gayreti göstererek başarılı olacağınıza inanıyorum. Değerli öğrencilerimiz emeklerinizin zayi olmaması ve üzücü durumlarla karşılaşmamak için sınav kılavuzunda yer alan hususlara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Yüksek Öğretim kurumları Sınavı 30 Haziran 2018 ve 1 Temmuz 2018 tarihlerinde 3 oturum şeklinde yapılacaktır. YKS1. OturumTemelYeterlilikTesti(TYT)30 Haziran2018(Cumartesi) günü saat10.15 yapılacak ve 135dakika sürecektir.YKS2. OturumAlanYeterlilikTestleri(AYT)1Temmuz2018(Pazar) günü saat10.15 yapılacak ve 180dakika sürecektir.YKS3. OturumYabancıDil Testi(YDT)1Temmuz2018 (Pazar) günü saat 15.45 yapılacak ve120dakika sürecektir.

 

Öğrencilerimizin sınav gününden önce sınava girecekleri sınav salonuna ziyaret etmeleri ve sınav günü sınava girecekleribinanınkapısındasınavsaatindenen az1saat öncehazırbulunmaları faydalarına olacaktır.

 

Değerli öğrencilerimiz kılavuzda yer alan önemli bir hususu sizlere tekrar anımsatmak istiyorum. 2018-YKS’ye başvuran adaylarınYKSdeğerlendirme ve yerleştirme işlemlerindekullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini,26Haziran-4Temmuz2018tarihleriarasındaÖSYMAdayİşlemleriSisteminde(AİS)kontroletmelerivebu eğitimbilgileriniseçerek4Temmuz2018tarihisaat16.00’yakadaronaylamalarıgerekmektedir.

 

Eğitimbilgilerindeeksiklikveyahataolduğunudüşünenadayların,mezunoldukları/olacakları ortaöğretimkurumlarıile görüşerekeğitimbilgileriniMilliEğitimBakanlığı(MEB) e-okulsistemiüzerindendüzelttirmeleri vebudüzeltmeişlemi sonrasında26 Haziran-4 Temmuz2018tarihleriarasında   https://ais.osym.gov.tradresinden  düzelttirdikleri eğitim bilgileriniseçerek4 Temmuz2018tarihisaat16.00’yakadaronaylamalarıgerekmektedir.

 

Bu vesile ile ilimizde 30 Haziran 2018 Cumartesi günü TYT’ne  girecek olan 26.140 öğrencimizin, 01 Temmuz 2018 Pazar günü sabah oturumu olan AYT’ne girecek olan 22.737  öğrencimizin ile öğleden sonra YDT’ne girecek olan 1.883 öğrencimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizin emeklerinin karşılıklarını alabilmeleri temennisiyle yapılacak olan sınavda başarılar dilerim.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.