DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Danışma Kurulu Toplantısı Yapıldı

 

2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesinin ardından Özel Eğitim ve Rehberlik İl Danışma Kurulu İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz başkanlığında özel eğitim komisyon üyelerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “İlimizde eğitim-öğretim ile ilgili yapılacak çalışmalar ve okullarımızdaki güvenlik konusu ile ilgili hususlar üzerinde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Danışma Kurulu ile gündem maddeleri doğrultusunda toplanmış bulunmaktayız. Toplantı sonrası alınacak kararların tüm ilimizde hayata geçirilmesi konusunda yıl boyunca çalışmalarımız devam edecektir. İlimizde görev yapan tüm rehber öğretmenlerimiz özverili bir şekilde çalıştıkları görülmektedir. Rehberlik Araştırma Merkezleri Müdürlüklerinin de çalışmaları çok iyi bir şekilde devam etmektedir. Yeni eğitim öğretim yılında tüm öğretmenlere başarılar dilerim” dedi.

 

Danışma Kurulu toplantısında yapılan sunumla Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri kapsamında yapılan ve planlanan çalışmalar katılımcılar ile paylaşıldı.

 

İlimizde 2017-2018 eğitim öğretim yılında yapılan ve planlanan çalışmalar;

 

- Bakanlığımızca hazırlanan Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Plan Hazırlama Kitapçığı esas alınarak okul rehberlik servisleri planlarını yaptılar.

 

-  Üç ayrı gruplama ile hedefler belirlendi.

I.Grup: Genel Hedefler. Bakanlığımız tarafından tüm illerimizde uygulanmak üzere ‘Bağımlılıkla Mücadele’ ve ‘İhmal ve İstismardan Korunma’.

II. Grup: Yerel Hedefler. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce sene başında belirlenen ‘Aile İçi İletişim’ ve ‘Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı’

III.Grupta ise okullarımızın belirlediği özel hedeflerdir.

 

- Öksüz ve yetim öğrencilerimiz ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

 

- İl Müdürlüğümüz ile ASP arasında imzalanan protokole göre okullarımızda ailevi problem yaşayan öğrencilerimizle ilgili bir çalışma yapıldı.  Bunlardan şiddet mağduru olan ya da parçalanmış aile mensubu olup sosyal hizmet müdahalesine ihtiyaç duyduğu düşünülen çocuklarımızın Ram müdürlüklerinde görevli öğretmenlerimiz tarafından görüşme formu ile birlikte ASP il müdürlüklerine bildirildi. Bu çocuklarımız için ekonomik ve sosyal yardım hizmetleri devreye girmiştir.

 

- İhmal ve istismar ile ilgili olarak bir çalıştay yapıldı. Önümüzdeki eğitim yılında rehberlik öğretmenlerimizin tamamı ve okul müdürlerimize yönelik çalışma planlanacaktır.

 

- Şiddeti velilerimize anlatmak için dramalarla okullarımızda uygulamalar yapılacaktır.

 

- Akran zorbalığının önlemini almak için akran arabuluculuğu hizmetiçi eğitimlerine yer verilecek.

 

- Rehberlik öğretmenlerimizin halkımızı bilinçlendirmek için daha fazla basın yayını kullanmasına fırsat verilecektir.

 

- Okula alışkanlığı kazandırmak için kitap sokağı gibi projelere yer verilecektir.

 

- Okullarımızda psikoeğitim çalışmalarının yapılmasına devam edilmektedir.

 

- Teknoloji bağımlılığı ile ilgili olarak il eylem planı hazırlandı ve uygulaması yapıldı. Veli ve öğrencilerimizde teknolojiyi fazla kullandığı tespit edilenler arasında yaklaşık yüzde 102luk bir azalma sağlandı.

 

- Özel eğitim okullarında görev yapan tüm öğretmenlerimize yönelik mesleki değerlerini yükseltecek çalışmalar yapıldı.

 

- Okul müdürlerine danışmanlık tedbiri uygulama eğitimi verilmeye devam edilecektir.

 

29-06-201829-06-201829-06-201829-06-2018

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.