DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehrim Denizli Projesi Tanıtıldı

Şehrim Denizli Projesi Tanıtıldı

Çocuklarımızın; Denizlimizin tarihi, sosyal, kültürel ve turistik değerlerini öğrenirken okuma alışkanlıklarını arttırarak okuma zevkini geliştirmek ve ilkokul çağındaki engelli öğrenci için alandaki materyal eksikliğini giderebilecek sesli kitap ve işaret dili tercüme çalışmasıyla alanda kullanılabilecek materyal oluşturmak amacıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Şehrim Denizli Projesi tanıtım toplantısı Valimiz Hasan Karahan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Anemon Hotel’de gerçekleştirilen tanıtım toplantısına; Valimiz Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Tevfik Fikret Eteker, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, daire amirleri ve basın mensupları katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Geleceğimiz olan çocuklarımız için eğitimin her kademesinde ve har alanında en verimli bir şekilde çalışmalar yapmanın gayreti içerisindeyiz. Şehrim Denizli projesinin tasarlanması ve hayata geçirilmesi aşamaları bizi çok heyecanlandırdı. İlimizin her bir ilçesini tek tek ele alan bir hikaye kitabı serisi ortaya çıktı. Projemizi Başbakanlık Tanıtım Fonuna sunduğumuzda ilk onay alan projelerden biri oldu. Sonrasında Denizli Büyükşehir Belediyemizde projemize büyük katkıda bulundu. Bilge Horoz Serimizde üç ana karakter oluşturduk. Karakterlerimiz Bilge Horoz, Çınar ve Pınar’dır. Serimizde 20 adet kitabımız olacak. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan sesli kitaplar ve işitme engelli öğrencilerimiz için işaret dili ve dvd’ler oluşturduk. Her kitapta kahramanlarımız ilimizin ayrı bir ilçesine giderek, o ilçenin sosyal, kültürel, tarihi ve turistik yerlerini tanıtıyorlar. Bu seri  ülkemizdeki 1 milyon 750 bin engelli öğrencimize bir eğitim materyali olacak. Başta kendi şehrimizdeki öğrencilerimizden başlamak üzere ülkemizdeki tüm öğrencilerimize de Denizli’mizi tanıtacağına inanıyorum. Kitaplarımızı 19 ilçemizdeki öğrencilerimize ulaştıracağız. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının dijital materyal portalı olan EBA’ya da bu seriyi yükleyerek ülke genelinden ulaşılmasını sağlayacağız.  Emeği geçen ve bize katkıda bulunan herkese kurumum adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

Valimiz Hasan Karahan yaptığı konuşmada; “Şehrim Denizli Projesi genç nesillerimizin,  yaşadıkları, bulundukları şehirlere aitlik duygularının gelişmesi adına bütün Türkiye çapında başlatılan ciddi bir proje hatta gecikmiş bir proje. Projede Denizli’nin öncü ve pilot il olması talebiyle hemen çalışmalarımıza başladık. Denizli’yi hem tanıtan hem sevdiren bir proje. Okullarımızda öncelikle 3. sınıf öğrencilerimiz ve engelli öğrencilerimizle başlayacak ve bundan sonra Denizli dersi olarak devam edecek bir projedir. Şehirlerin sevgisi küçüklükten başlar, orayla ilgili bir hatırası, muhabbeti olsun ki şehri sevsin. Denizli ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir, görenler hayran kalmaktadır. Projenin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen ve destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Şehrim Denizli Projesi kapsamında 02.05.2018 tarihinde Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında Valimiz Hasan Karahan’ın da katılımıyla imzalanan protokol ile hayata geçirilen “Şehrim Denizli Projesi” Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından kabul edilmiştir. Proje süresi 24 ay olup, Projenin toplam bütçesinin 388.250,00 TL olduğu belirtildi.

Şehrim Denizli Projesi; yazılan kitapların sesli kitap olarak hazırlanması, sesli kitapların işaret diline tercüme edilmesi, işaret diline tercüme edilen sesli kitapların, kitap görselleriyle birlikte montajlanarak videolar oluşturulması, oluşturulan tüm materyallerin genel ve dezavantajlı grupların aynı anda kullanabileceği materyaller olması açısından Türkiye’de bir ilktir.

 

“Şehrim Denizli Projesi”  ile ilkokul 3. sınıf öğrencileri için on dokuz ilçe; on dokuz hikâye ve bir giriş kitabı ile tanıtılacaktır. Proje kapsamındaki hikâye serisinin adı “ Bilge Horoz Serisi”dir. Tanıtımda şehrimizin sembolü olan horozla şehrimiz diyar diyar gezilip yeniden keşfedilecektir. Bu amaçla yirmi bin kitap ve DVD basımı gerçekleştirilecektir.

08-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-2018

 

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.