DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Denizli TIMSS’e Hazırlanıyor

Denizli TIMSS’e Hazırlanıyor

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz başkanlığında, Ölçme Değerlendirme Şube Müdürü Hüseyin Selçin ve Ölçme Değerlendirme Birimi tarafından katılımcı okulların öğretmen ve müdürlerine TIMSS sınavı ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

 

Sunumlar eşliğinde; uygulamanın uluslararası standartlara uygun şekilde yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin yapacağı çalışmalar, elektronik altyapının hazırlanmasına ilişkin detaylar, öğretmen ve öğrencilerin moral motivasyonunun sağlanmasına yönelik bilgilendirmelerde bulunuldu.

 

Ayrıca bu okullarda görev yapan fen bilimleri ve matematik öğretmenleriyle TIMSS 2019 uygulamasının değerlendirme çerçevesiyle ilgili detaylar paylaşılarak katılımcılara örnek sorular gösterildi. Sunum 2018 Aralık ayında gerçekleştirilen fen bilimleri ve matematik araştırması raporunun paylaşımıyla sona erdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması

Türkiye´nin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından 4 yıllık döngülerle yapılan TIMSS, 4´üncü ve 8´inci sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri derslerinde kazandığı bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik yapılmaktadır. Türkiye bu yıl yaş ortalamasından dolayı 5. ve 8. sınıflarla uygulamaya katılacaktır.

 

TIMSS, ülkelerdeki söz konusu sınıflardaki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını ölçmek, eğitim ve öğretimin okullarda nasıl gerçekleştiğini, eğitim sisteminin etkinlik ve verimliliğini, ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki farklılıkları belirlemek ve değerlendirmek amacıyla düzenleniyor.

 

Bu amaç doğrultusunda başarı testleri ve çeşitli anketler kullanılarak, öğrencilerin fen ve matematik alanındaki performansları, eğitim sistemleri, öğretim programları, öğrenci özellikleri, öğretmen ve okulların karakteristik özellikleri ile ilgili bilgiler toplanıyor.

 

TIMSS sınavı ilk kez 2019 Nisan ayında elektronik ortamda uygulanacaktır. Türkiye’den rastgele örneklem seçim yöntemiyle 217 okul belirlenmiştir. Denizli’de Merkezefendi ilçesinden Sevil Kaynak Ortaokulu, Pamukkale ilçesinden Merkez Ortaokulu, Hacı Yılmaz- Emine Urhan İmam Hatip Ortaokulu ve İncilipınar Şehit Burhan Acar İmam Hatip Ortaokulu, Serinhisar ilçesinden Yatağan Ortaokulu katılacaktır. 5 okuldan toplamda katılacak öğrenci sayısı 296’dır.  Sınav için okullarımızda hazırlıklar tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

 

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.