DENİZLİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamasında gerekli koşulları sağlayan okulların sertifika töreni Valimiz Hasan Karahan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Merkezefendi Necla-Ergün Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törene; Valimiz Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve sertifika almaya hak kazanan okul müdürleri katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz konuşmasında “Denizli bir eğitim şehridir. Sayın Valimizin önderliğinde eğitimin her alanında, yerel yöneticilerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin beraberliğinde eğitim öğretimde 2023 Türkiye’sine yakışır bir şekilde azim ve gayretle çalışma yapmaktayız. Eğitim ortamlarının iyileştirilmesi adına yaptığımız çalışmalarımızdan birisi olan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri kapsamında bugün 95 okulumuz daha “Beyaz Bayrak” almaya hak kazandı. Okullarının standartlatını yükseltme adına yaptıkları çalışmalardan dolayı başta ilçe milli eğitim müdürlerimize, değerli okul müdürlerimize aynı zamanda bu çalışmalara destek veren yardımcı hizmetler personelimize teşekkür ediyorum. Sayın Valim bugün sertifikalarını vereceğimiz 95 okulumuzun beslenme dostu okul projesi kapsamında yer alması bizi son derece mutlu ediyor. Bizler eğitimciler olarak çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik ortamlarda eğitim öğretim yapaları için çaba sarfediyoruz. 2023 Eğitim Vizyonumuzda da; 2023 Türkiyesine yakışır bir şekilde hem teknoloji anlamında hem nicelik anlamında hem de nitelik anlamında okullaerımızın tam donanımlı bir eğitim öğretim yuvası haline getirilmesi için çaba sarfediyoruz. Bugün beslenme dostu okul projesi kapsamında 95 okulumuzun sertifikalarının hazırlanmasında emeği geçen başta il sağlık müdürümüz ve değerli ekibine Sayın Valimizin  şahsında içtenlikle teşekkür ediyorum. Okul sağlığı ve hijyeni çalışmalarımızda her zaman yanımızda yer aldılar. Resmi devlet okullarımız ve özel okullarımızda Beyaz Bayrak oranında  %75 gibi rakamları yakaladık” dedi.

 

Törende konuşan Valimiz Hasan Karahan; “Güzel bir iş yapıyoruz. Hem temizliğin imandan geldiğine inanıyoruz hem hayatın temizlikle devam edebileceğini biliyoruz. Bunun için de bu konuda titiz olmamız gerekiyor. Evimizde yani kendi özel alanlarımızda titiziz ama maalesef toplumsal alanlara gelince aynı titizliğe dikkat etmiyoruz. Ortak yaşam alanlarında temizlik ve hijyenin en iyi şekilde olması ve bunun bir alışkanlık haline gelip ömür boyu devam etmesi konusunda yapacak çok şeyler var. Denizlimizin pek çok konuda iddalı olduğu gibi bu konuda da iddalı olması lazım. Bu konudaki sayı ve rakamları az önce söylediler, iyi durumdayız ama yapacak çok işimiz var. Bu kültürü kazanmamız lazım. Şehirlerimiz büyüyor nüfusun yaklaşık yüzde 75’i şehirlerde yaşıyor. Okullaşma ve sosyal alanlar arttı. Dolayısıyla evdeki kişisel temizlik adetimizin kamusal alanlarda da yoğunlaştırılması gerekiyor. Bu konuda en önemli görev eğitim camiasına düşüyor. Bu yüzden İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin bu konularda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.  Temizlik imandan gelir. İmanımızı sorugularken temizlikle başlayalım. Güzel, sağlıklı ve temiz bir çevrede hep birlikte sağlıklı nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Çünkü geleceğimiz bu nesillere bağlı. Bahçıvan sizlersiniz bahçıvanlık gayba inanmak gibidir derler. Çünkü ağacı dikersin meyvesini göremeyebilirsin. Bizler bizden önceki ağaç dikenlerin meyvelerini yiyoruz. Biz de bizden sonrakilere inşallah bu hazırlığı yapalım” dedi.

 

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından beri uygulanmakta olan Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 05.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere güncellenerek yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur.  

 

Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve kamu okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamakta olup, Beyaz Bayrak Sertifikası bulunan okullar başvuruda bulunabilmektedir.

 

Beslenme Dostu Okul Sertifikası (3) yıl süre ile geçerlidir. Okullarda her öğretim yılında en az bir kez denetim yapılmakta, şartları tutmayan okullara gerekirse uygun süre verilerek yeniden denetlenmekte, uygun olmayanların sertifikaları iptal edilmektedir.

 

Bu amaçlar kapsamında ilimizde toplam 789 Resmi ve Özel   okullarımızdan,  2018-2019 eğitim öğretim yılında 189 Beyaz Bayrak başvurusu, 171 Beslenme Dostu Okul başvurusu yapılmıştır. Bu müracaatları değerlendirmek üzere yapılan saha çalışmalarında;  95 Beyaz Bayrak ve 49 Beslenme Dostu Okul Sertifikası , şartları taşıyan okullara verilmiştir.

 

Denizli il genelinde 2018 yılı sonu itibariyle, 593 Beyaz Bayrak Sertifikası ile 170 Beslenme Dostu Okul Sertifikası verilen eğitim kurumumuz bulunmaktadır.

 

20-02-201920-02-201920-02-201920-02-201920-02-201920-02-201920-02-201920-02-2019

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı No174/1 Merkezefendi/Denizli - 0 258 234 20 00 //// 0 258 234 21 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.